Z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie wystąpiła komisja "Przyjazne państwo". Podpisała się pod projektem ustawy przygotowanym przez Stowarzyszenie Doradców Prawnych. Oprócz SDP wnioskowały o to także Parlament Studentów RP i Niezależne Zrzeszenie Studentów.
[srodtytul]Pełnomocny magister[/srodtytul]
Zgodnie z proponowaną zmianą art. 87 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EAF7B7A80234A9162E4411ADAD356CF7?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] [b]pełnomocnikiem w sprawach cywilnych mogliby być magistrowie prawa[/b] (wyjątkiem byłyby społecznie wrażliwe sprawy rodzinne i opiekuńcze). Musieliby jednak mieć polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne wyrządzone przy tym szkody.
Z kolei według projektowanej zmiany art. 35 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CE4CDE361BE4DC0F8A0A49F2EBACEE68?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] pełnomocnikiem strony mogłaby być nie tylko osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze z tytułem magistra, ale również [b]inny skarżący lub uczestnik postępowania oraz rodzice, małżonek, rodzeństwo lub dzieci strony[/b].
[b]Jak twierdzą autorzy projektu, magistrowie prawa będą gwarantować odpowiedni poziom przygotowania do świadczenia usług prawniczych.[/b] Przy tym, nie należąc do samorządu zawodowego adwokatów czy radców prawnych, nie podlegaliby ich rygorom, np. dotyczącym zachowania tajemnicy czy też odpowiedzialności dyscyplinarnej. [b]Wystarczyłoby zarejestrować działalność w formach prawem przewidzianych (np. poprzez wpis do ewidencji działalności gospodarczej). Zarazem konkurowaliby z adwokatami i radcami prawnymi.[/b]