To jeden z głównych wątków konferencji „Lublin – Lwów. Nauki prawne pomiędzy tradycją a współczesnością", zorganizowanej przez Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła się pod koniec zeszłego tygodnia w siedzibie KUL. Okazją była 70. rocznica śmierci prof. Romana Longchamps de Beriér, jednego z najwybitniejszych prawników dwudziestolecia międzywojennego, profesora i rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie  i dziekana Wydziału Prawa KUL, zamordowanego przez Niemców  4 lipca 1941 r. we Lwowie. W tym roku mija też 100 lat od wydania  jego „Studiów nad istotą osoby prawniczej". W ocenie prof. Andrzeja Herbeta z KUL jest to kluczowa i wciąż aktualna monografia na temat osób prawnych, uwzględniana np. w pracach nad nowym kodeksem cywilnym.

Część referatów poruszała aktualną tematykę: Wojciech Wytrążek z KUL mówił o prawnych uwarunkowaniach przedsiębiorczości w obszarze przygranicznym, a Robert Pelewicz, sędzia SO w Tarnobrzegu, o  współpracy instytucjonalnej sądów polskich i ukraińskich.

W ocenie ks. prof. Antoniego Dębińskiego, dziekana Wydziału prawa KUL, mimo zmian granic tereny te łączy dziedzictwo wspólnej kultury prawnej, stąd duża szansa dla lubelskiego ośrodka prawniczego.