Prokurator Krzysztof Parchimowicz i minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar Prawnicy

Bodnar przyznał medal prokuratorowi zdegradowanemu za czasów Ziobry

Prokurator generalny Adam Bodnar odznaczył prok. Krzysztofa Parchimowicza medalem „Zasłużonego dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej”.

18. Ranking Firm Doradztwa Podatkowego: czołowi eksperci nagrodzeni

Redakcja „Rzeczpospolitej” nagrodziła najlepsze firmy doradztwa podatkowego. Uroczystość była też okazją do dyskusji o nadchodzących ważnych reformach w prawie podatkowym i zmianach relacji podatników z fiskusem.

O co chodzi z wyborem dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury?

Nie wiadomo, który z trzech warunków zatrudnienia Wojciecha Postulskiego na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury był nie do przyjęcia przez Adama Bodnara. Sędzia pytał, ale odpowiedzi nie uzyskał.

Delegacje sędziowskie na jasnych zasadach i z uzasadnieniem. Będzie ustawa

Zanim sędzia trafi na delegację do innego sądu, minister sprawdzi, czy jest ona potrzebna. Kiedy będzie chciał go z niej odwołać, będzie musiał swoją decyzję uzasadnić.

Adwokat sędziego Juszczyszyna zawieszony w Wolnych Sądach. Startuje z listy KO

Fundacja Wolne Sądy poinformowała, że działalność w jej zarządzie mec. Michała Wawrykiewicza zostaje zawieszona. Ma to związek z startem prawnika w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Sędzia Jarosław Dudzicz straci stanowisko. Bodnar wszczął procedurę

Minister Adam Bodnar wszczął procedurę odwołania prezesów sądów z Gorzowa Wielkopolskiego, w tym Jarosława Dudzicza - byłego członka tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Stanowisko w sądzie traci też obecny członek Rady Marek Jaskulski - donosi portal oko.press.

Jest decyzja sądu ws. "nagiego prokuratora". To skutek interwencji Bodnara

Sąd Dyscyplinarny uwzględnił odwołanie prokuratora generalnego Adama Bodnara od postanowienia zastępy rzecznika dyscyplinarnego umarzającego postępowanie dyscyplinarne prokuratora Macieja W. - przekazała Prokuratura Krajowa.

Takich prawników potrzebują inwestorzy. Ranking „Rzeczpospolitej” pomaga ich znaleźć

Niespokojne czasy wymagają ostrożności przy zawieraniu transakcji. Duża tu rola prawników, którzy powinni zadbać o odpowiednie klauzule. Ranking „Rzeczpospolitej” pomaga ich znaleźć – mówi Andrzej W. Dudek, bankier inwestycyjny.

Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP

Kolejny kandydat na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, który uzyskał rekomendację komisji Adama Bodnara, przepadł, mimo że wygrał konkurs.

Biegli dostaną więcej, ale to może być za mało

Stawki opłat za opinie ekspertów w sprawach karnych, pracujących dla sądów i prokuratur, wzrosną o 30–49 proc.

Ewa Łętowska: Złudzenie konstytucjonalisty

W obrocie funkcjonują koty Schrödingera, czyli nieważne, ale skuteczne decyzje administracyjne. Przypominam o tym w związku z dyskusją o legalności pozbawienia stanowiska Dariusza Barskiego, do niedawna prokuratora krajowego.

Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów

Sejm przeprowadził w środę pierwsze czytanie dwóch projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny. PiS i Konfederacja domagają się ich odrzucenia.

Nagły zwrot ws. nowego dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że sędzia Wojciech Postulski, który w wyniku konkursu otrzymał rekomendację na stanowisko dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zrezygnował z objęcia stanowiska.

KRS składa wniosek do TK. Chodzi o wyroki Strasburga ws. polskich sędziów

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący przepisu Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i podstawowych wolności, który zobowiązuje Polskę do wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w zakresie m.in. zmian Konstytucji i ustaw dotyczących procedury powoływania sędziów i ustroju sądów.

Nowy prezes Sądu Okręgowego w Krakowie powołany. Krytyka ze strony szefowej KRS

Minister Bodnar powołał nowego prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Jest nim sędzia Janusz Kawałek. Decyzję skrytykowała przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka, będąca byłą prezes SO w Krakowie.

Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?

Przerzucenie całości problemu frankowego na sądy oznacza, że uporamy się z nim może dopiero w ciągu kilkunastu lat. Nie napawa to nikogo optymizmem. Czy to nie za późno?

Maria Szczepańska: Można „celować” w sędziego, który statystycznie nie odmawia

Warto wprowadzić mechanizmy, które m.in. umożliwią odroczenie rozpoznania wniosku o tymczasowe aresztowanie lub rozpoznawanie go przez sąd w rozszerzonym składzie.

Jarosław Gwizdak: Trzy dobre rzeczy

Drugi tydzień kwietnia 2024 r. przyniósł mi trzy interesujące wydarzenia, które wpisuję do felietonowego pamiętnika - o tym, czego dokonał Tomasz Zieliński ws. systemu losowego przydziału spraw (SLPS) pisze Jarosław Gwizdak.

Czy leci z nami pilot?

Wystarczy wmówić sobie i opinii publicznej, że wola narodu wyrażona w wyborach wystarczy.