Reklama
Rozwiń
Reklama

OFE: Informacja o funduszu powinna być zrozumiała

Informacje o funduszu mają być rzetelne i czytelne dla ubezpieczonych

Publikacja: 03.11.2011 06:35

Raz w roku OFE powinny publikować prospekt informacyjny na swojej stronie internetowej i w dzienniku o zasięgu krajowym. Zamieszczone w nim informacje powinny być rzetelne i jasne, a wzory matematyczne omówione. Takie zmiany zawiera projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obowiązków informacyjnych funduszy emerytalnych.

Zrozumiałość prospektów jest konieczna, ponieważ po nowym roku akwizycja funduszy zostanie zlikwidowana, a wszystkie umowy członkowskie będą zawierane w trybie korespondencyjnym. Wszelkie informacje o OFE ubezpieczony będzie więc czerpać nie od doradcy, ale z broszury.

Projekt rozporządzenia określa zakres informacji, które będą musiały udostępniać dobrowolne fundusze emerytalne. Dotychczasowe rozporządzenie regulowało jedynie, jakie dane powinien zawierać prospekt OFE. Dobrowolne fundusze także poinformują o efektach swojej działalności, wartości jednostki rozrachunkowej i wysokości stopy zwrotu oraz ryzyku związanym z przyjętą polityką inwestycyjną.

Zarówno OFE, jak i fundusze dobrowolne na pisemne żądanie swojego członka prześlą mu listownie aktualny prospekt informacyjny.

W projekcie dopuszcza się inne poza pisemną formy przekazywania informacji o środkach znajdujących się na rachunku członka, w tym komunikację elektroniczną.

Reklama
Reklama

— etap legislacyjny konsultacje społeczne

Więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Świadczenia

»

Reklama
Reklama
Prawo drogowe
Koniec z masowym oblewaniem kursantów? Pomóc ma nowy system
Edukacja i wychowanie
Oto najlepsze licea i technika w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2026
Opinie Prawne
Szymaniak: A ile dywizji ma prokuratura, czyli o powodach obrony Ewy Wrzosek
Samorząd
To już pewne. Będzie więcej czasu na przygotowanie planów ogólnych
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości szykuje reformę dyscyplinarek sędziowskich. Co się zmieni?
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama