Praca za granicą ma znaczenie przy ustalaniu prawa do emerytury. Osoby, które wyjechały za chlebem do państw Unii, nie mogą jednak liczyć na świadczenie przedemerytalne w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wliczy im do stażu pracy okresu przepracowanego za granicą.
Rozbieżne orzeczenia
Leon K. przez rok był zatrudniony w Irlandii na czas nieokreślony. Zatrudnienie ustało z przyczyn ekonomicznych. Następnie przez pół roku Leon K. pobierał zasiłek dla bezrobotnych. W tym czasie nie odmówił przyjęcia propozycji pracy zarobkowej. Zwrócił się więc do organu rentowego o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego. ZUS odmówił. Okres ubezpieczenia kwalifikował wnioskodawcę do przyznania świadczenia, ale tylko razem z czasem przepracowanym za granicą.
Sprawa trafiła do sądu okręgowego. Ten przyznał prawo do świadczenia przedemerytalnego. ZUS odwołał się od orzeczenia i wygrał sprawę. Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał, że okres zatrudnienia wnioskodawcy w Irlandii nie może być uwzględniony ani w zakresie stażu, ani w przyczynach rozwiązania stosunku pracy (sygn. III AUa 666/10).
Wystąpienie rzecznika
Choć praktyka nieuwzględniania zagranicznego stażu pracy jest zgodna z przepisami, budzi wątpliwości natury konstytucyjnej.
– Ustalenie zasad przyznawania świadczeń przedemerytalnych zostało pozostawione ustawodawstwu krajowemu. Zastanawiamy się jednak, czy przepisy polskiego prawa nie powinny zostać zmienione. Mogą być sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości. Zwróciliśmy się do ministra pracy i polityki społecznej o zajęcie stanowiska w tej sprawie – mówi Lesław Nowacki z Biura RPO.