Uchwała NSA stwierdza, że pracownika zatrudnionego w szczególnych warunkach można wpisać do takiej ewidencji także wówczas, gdy wykonuje on inne, dodatkowe czynności, wskazane przez pracodawcę (sygnatura akt I OPS 4/12).
Zgodnie z ustawą z 2008 r. o emeryturach pomostowych ZUS prowadzi centralny rejestr stanowisk, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, oraz rejestr pracowników, za których należy obowiązkowo opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Taki wykaz oraz ewidencję muszą też prowadzić pracodawcy. W razie nieumieszczenia w ewidencji pracownikowi przysługuje skarga do Państwowej Inspekcji Pracy. PIP może też nakazać pracodawcy umieszczenie w ewidencji lub wykreślenie z niej.
Sądy administracyjne, rozpatrując skargi na decyzje PIP, nie były jednak zgodne, kogo uznać za pracownika wykonującego pracę o szczególnym charakterze. W wyroku z 7 września 2011 r. (sygn. I OSK 422/11) NSA stwierdził np., że tylko tego, który w pełnym wymiarze wykonuje pracę na stanowisku wymienionym w załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych. I ten tylko kwalifikuje się do objęcia go ewidencją. Jeśli natomiast wykonuje także inne czynności, jego praca nie może być traktowana jako wykonywana w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Takie stanowisko NSA zajął również w innych wyrokach.
Bez znaczenia jest fakt, że w trakcie pracy wykonuje się również inne czynności
Z kolei w odmiennych orzeczeniach (np. OPS 440/11) NSA uznał, że pracownik powinien być wpisany do ewidencji tych, za których należy obowiązkowo opłacać składki na FEP, gdy jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin oraz gdy wykonuje rodzaj pracy wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy.