Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł miesięcznie. Przysługuje on m.in. osobie, która ukończyła 75 lat, pod warunkiem że nie otrzymuje ona dodatku pielęgnacyjnego z ZUS. To uprawniony powinien dopilnować, aby jednocześnie nie pobierać tych dwóch świadczeń. W przeciwnym razie będzie musiał oddać jeden z nich.
Ważne
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala wójt, burmistrz, prezydent miasta lub kierownik ośrodka pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek.
Seniorom bardziej opłaca się jednak pobierać dodatek niż zasiłek pielęgnacyjny. Od 1 marca 2013 r. wynosi on 203,50 zł miesięcznie. ZUS wypłaca to świadczenie emerytom i rencistom, jeśli mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji albo z racji ukończenia 75 lat. Niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji muszą przy tym występować łącznie.
Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Natomiast niezdolność do samodzielnej egzystencji orzekana jest w razie stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.