Specjaliści w działach szkoleń, lektorzy języków obcych i pracownicy logistyki – to grupy zawodowe, które w II kwartale tego roku miały na portalu Pracuj.pl wyraźnie większy wybór ofert pracy niż rok wcześniej. W innych specjalnościach liczba ogłoszeń nie zmieniła się albo wręcz spadła – wynika z udostępnionych „Rzeczpospolitej" danych potentata rynku rekrutacji online, gdzie po raz pierwszy od kilku lat liczba ofert opublikowanych w II kw. (142,3 tys.) była mniejsza niż rok wcześniej. Co prawda ten spadek był niewielki, bo 1,2 proc., zaś w całym pierwszym półroczu ofert było o 1, 4 proc. więcej niż rok wcześniej, ale dwucyfrowe zwyżki, do których w ostatnich trzech latach mogła się przyzwyczaić część kandydatów do pracy, należą już raczej do przeszłości.
– Stabilizacja to słowo, które dobrze obrazuje aktywność pracodawców w Polsce w I półroczu 2019 r. – twierdzi Rafal Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl, przypominając, że 295,3 tys. ofert opublikowanych na portalu w pierwszej połowie br. to prawie 40 proc. więcej niż w 2015 r., od którego zaczęły się wyraźne zwyżki w rekrutacji.
O stabilizacji na rynku ofert online mówi też Robert Pater z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, autor Barometru Ofert Pracy publikowanego przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Najnowsze ogłaszane w środę czerwcowe dane BOP pokazują ponowny spadek wskaźnika, tym razem o 4 pkt, do 271,4 pkt – co jest najsłabszym wynikiem od dziesięciu miesięcy. Co prawda łączna liczba wakatów na portalach pracy była i w czerwcu, i w całym II kw. większa niż przed rokiem, ale ten wzrost był tylko o 3,5 proc. W minionym roku w tym czasie jego tempo było pięciokrotnie wyższe.
– Wprawdzie nigdzie nie ma załamania, ogłoszeń o pracy nadal jest sporo, lecz coraz częściej widać stabilizację, a w niektórych zawodach także oznaki nasycenia popytu – ocenia Robert Pater.