Co osoby kończące studia mogą zrobić, aby uniknąć bezrobocia? - W mojej opinii niestety nie ma gotowej recepty na bezrobotnego absolwenta. Wielka część sukcesu na rynku pracy zależy od zaangażowania i wysiłku włożonego w poszukiwanie pracy po studiach – mówi „Rz" Aneta Nowak, menedżer w Randstad. - Kluczowy jest także sam wybór kierunku studiów, bowiem o karierze zawodowej powinniśmy zaczynać myśleć wcześniej, niż w chwili odebrania dyplomu – dodaje.
- Poza staraniem się o dobre wyniki w nauce warto zdobywać praktyczne umiejętności. Zacząć można chociażby w stowarzyszeniach i organizacjach studenckich czy w organizacjach pozarządowych pełniąc rolę wolontariusza. Takie doświadczenia, choć niepłatne, nie zabierają wiele czasu a uczą operatywności i podnoszą umiejętności interpersonalne – mówi Łukasz Radzikowski, menedżer w firmie HRK.
Zastanów się czego chcesz
O ile w początkowym okresie studiów, możemy sobie pozwolić na szukanie różnorodnych form zarobkowych, to jednak im bliżej końca studiów, tym bardziej student powinien myśleć o specjalizacji. Kluczowe dla przyszłej kariery jest uświadomienie sobie „czego się chce w życiu" i zbudowanie strategii dla osiągnięcia swoich celów.
Oczywiście nie ma żadnej gwarancji, że zrealizujemy swoje plany, ale dzięki temu możemy zyskać wiedzę w danej dziedzinie oraz doświadczenie, poprzez m.in. odbywanie praktyk i staży w danej branży. Dodatkowo dzięki temu, nie aplikujemy później chaotycznie na różne stanowiska pracy. - Swoje zainteresowania zawodowe warto sprecyzować. Pracodawcy znacznie przychylniej patrzą na osoby, które mniej więcej wiedzą czym chciałby się zajmować w przyszłości. Na ostatnich latach studiów można próbować szczęścia uczestnicząc w konkursach stażowych. Takie staże często są połączone z wyjazdami za granicę, z pracą w kilku działach firmy, a nawet z zaplanowaniem ścieżki rozwoju menedżerskiego dla najlepszych stażystów. Bezwzględnie trzeba pamiętać o nauce języków obcych. Obecnie znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest warunkiem dobrego startu na rynku pracy – mówi Łukasz Radzikowski.
Jednak wielu studentów, głównie z kierunków humanistycznych, zapomina o budowaniu swojej kariery już na studiach. Często dopiero na ostatnim roku pojawia się pytanie - gdzie znajdę pracę? - Na koniec grudnia 2012 r. w rejestrze Urzędu Pracy m.st. Warszawy pozostawało 837 osób bezrobotnych posiadających wykształcenie wyższe, które w okresie do 12 miesięcy ukończyły naukę. Główną przyczyną braku pracy w tej grupie osób bezrobotnych jest brak doświadczenia zawodowego – mówi „Rz" Katarzyna Żach z Urzędu Pracy m.st. Warszawy.