Tak wynika z danych agencji Work Service. Krzysztof Inglot, rzecznik prasowy Work Service opowiada, iż kandydaci do pracy wymyślają coraz bardziej oryginalne sposoby na zaprezentowanie swojej osoby: przygotowują prezentacje multimedialne, filmiki na kanale YouTube, prezentują osobiste strony, a zapominają o staranności napisania aplikacji i o wymienieniu umiejętności zawodowych .- Wszelkie „fajerwerki" zwiększające atrakcyjność życiorysu nie są najważniejsze. Jeśli w CV nie ma podstawowych informacji, a dane przestawione są w sposób chaotyczny i z rażącymi błędami, wówczas nawet billboard wywieszony na Pałacu Kultury i Nauki nie pomoże – dodaje Krzysztof Inglot.
Osoby zajmujące się rekrutacją przypominają, iż każdy kto szuka pracy powinien ze starannością opracować CV i list motywacyjny. Choć brzmi to banalnie: życiorys i list motywacyjny to wizytówki kandydata do pracy. Mają pokazać umiejętności, doświadczenie. A gdy ich brak: zaangażowanie i staranność. Muszą przekonać potencjalnego pracodawcę (pracownika HR w danej firmie) do osoby zabiegającej o pracę. Im więcej kandydatów na dane stanowisko, tym okazują się ważniejsze. Ważniejszy jest życiorys. List motywacyjny jest szansą dla tych, którzy nie mogą się czymś szczególnym pochwalić w CV, lub dopiero zaczynają karierę zawodową. Wówczas dobry i interesujący list może zwrócić uwagę na tę osobę spośród setek aplikujących i konkurujących o dane stanowisko.
Okazuje się jednak, że często kandydaci do pracy piszą CV i listy zbyt ogólne, uniwersalne, nie związane z konkretnym ogłoszeniem. Jesteśmy tak bardzo zdesperowani i tak bardzo potrzebujemy pracy, że odpowiadajmy na różne ogłoszenia, bez względu na to, czy mamy odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, czy nie. Efekt jest taki, że jak szacują specjaliści z firmy ManpowerGroup, ponad połowa CV nie spełnia podstawowych kryteriów zaznaczonych w ogłoszeniu. A oferta, na którą aplikujemy powinna być starannie dobrana do naszych kompetencji. Jeśli ogłoszenie mówi, że firma poszukuje księgową z minimum 10-letnim doświadczeniem to wysyłanie życiorysu z informacją o jedynie 2-letnim doświadczeniu w dziale finansowo - kadrowym mija się z celem i jest stratą czasu.
CV ma być czytelne, przejrzyste i estetyczne. Warto zatem przy poszczególnych miejscach pracy wypunktować zakres wykonywanych w nim obowiązków. Opisywane wykształcenie oraz doświadczenie powinno być umieszczone w porządku chronologicznym. Nie należy również zapominać o tym, by cały tekst pisany był tą samą czcionką, posiadał odstępy pomiędzy wierszami i nie zawierał błędów. – Gdybym wprowadziła zwyczaj, że umawiam się na spotkania tylko z tymi osobami, które nie robią błędów interpunkcyjnych, to miałabym sporo wolnego czasu – żartuje Natalia Hinc, specjalistka od HR.
A Krzysztof Inglot dodaje: - Prawdziwą zmorą rekruterów są notoryczne kłamstwa w CV. Panuje przekonanie, że prawda nie wyjdzie na jaw na dalszym etapie rekrutacji, a później jakoś to będzie. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Kandydaci już podczas rozmowy kwalifikacyjnej zaskakiwani są konkretnymi zadaniami, które weryfikują deklarowaną wiedzę i umiejętności – dodaje.