Prawie nowych 313 tys. ofert pracy opublikowano we wrześniu na 50 największych portalach rekrutacyjnych. To prawie o 3 tys. mniej niż w sierpniu tego roku - wynika z analizy firm Grant Thornton i Element, którą „Rzeczpospolita” omawia jako pierwsza. - Biorąc pod uwagę zawirowania gospodarcze ostatnich miesięcy, wrześniowy spadek jest nadal niewielki – oceniają autorzy raportu. Zwracają też uwagę, że liczba ofert wciąż jest większa niż przed pandemią, we wrześniu 2019 r., choć jest to także wynikiem nasilonego w czasie pandemii rozwoju rekrutacji przez Internet, gdzie przeniosła się już większość ogłoszeń dotyczących zatrudnienia.

Czytaj więcej

W niestabilnych czasach kandydaci cenią stałą umowę o pracę

Siłę polskiego rynku pracy widać też w danych dotyczących bezrobocia; Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla rekordowo niskie bezrobocie, które utrzymało się we wrześniu na poziomie 4,8 proc., przy kolejnym spadku liczby bezrobotnych o 3,9 tysiąca.

Jednak osoby szukające zajęcia w Urzędach Pracy miały we wrześniu mniejszy wybór- we wrześniu zgłoszono 96,3 tys. ofert, o 2,4 tys. mniej niż w sierpniu i prawie o 28 tys. (22,5 proc.) mniej niż we wrześniu 2021 r.