Głównym atutem pożądanych pracodawców jest wielkość i prestiż firmy, styl zarządzania i kultura organizacyjna oraz innowacyjność – tak najczęściej twierdzą specjaliści i menedżerowie, którzy uczestniczyli w badaniu firmy rekrutacyjnej Antal. Wybór najważniejszych czynników decydujących o atrakcyjności pracodawcy był powtórką z poprzednich edycji badania, choć w porównaniu z ubiegłym rokiem wyraźnie wzrosło znaczenie wielkości i prestiżu.
Teraz jest to istotne dla prawie sześciu na dziesięciu z 3,3 tys. badanych (wobec 42 proc. przed rokiem). Małgorzata Pukropek, menedżer Antal HR Consulting, zwraca uwagę, że w tym roku wzrosło znaczenie wszystkich kryteriów, w tym także podstawowych elementów oferty pracy, jak wysokość wynagrodzenia czy benefity.
Co prawda zarobki znalazły się poza podium – na czwartym miejscu listy cech pożądanego pracodawcy, ale teraz wskazuje na nie już czterech na dziesięciu specjalistów i menedżerów (wobec 27 proc. przed rokiem). Do wynagrodzenia przywiązują teraz więcej wagi niż do stabilności zatrudnienia, która spadła na piąte miejsce. Zdaniem Małgorzaty Pukropek, w porównaniu z poprzednimi edycjami badania widać trend bardziej kompleksowego analizowania warunków pracy i szczegółów konkretnej oferty przez specjalistów i menedżerów.
Według Joanny Kuczy, eksperta Antalu, z perspektywy siedmioletniej historii badania najbardziej pożądanych pracodawców widać dwie istotne zmiany w postawie respondentów. Po pierwsze Polacy przeobrazili się w pewnych siebie łowców warunków zatrudnienia, co dotyczy również pokolenia Y. Po drugie, choć jako najmniej istotne są wskazywane benefity, lokalizacja firmy, a nawet równowaga życia zawodowego i prywatnego, to właśnie te elementy są najczęściej podkreślane w ogłoszeniach. – Okazuje się, że liderzy przyciągają tym, co trudniej jest dobrze ująć w rubryce „oferujemy": kulturą organizacyjną, prestiżem czy wynagrodzeniem – podkreśla Kucza. Dodaje, że polski zwyczaj niepodawania konkretnych widełek płacowych jest powoli przełamywany przez oczekiwania kandydatów IT, przyzwyczajonych do zachodnich standardów.
Podobnie jak w poprzednich latach, także i teraz badani specjaliści i menedżerowie typowali najbardziej pożądanych pracodawców w 16 branżach. (Nie podsuwano im propozycji odpowiedzi.) Wskazali 71 firm, z których tylko 38 to laureaci z ubiegłego roku. Ponownie w rankingu dominują firmy z zagranicznym kapitałem. Tylko w dwóch branżach najbardziej atrakcyjnym pracodawcą jest polska spółka – w ubezpieczeniach wygrało PZU, w branży zaś paliwowo-wydobywczej (jedynej gdzie są same krajowe firmy) – PKN Orlen.