Polaków zapytano o długość czasu, który musieli poświęcić na znalezienie obecnego miejsca pracy. Przeszło co trzeci badany znalazł obecną pracę po miesiącu lub wcześniej (37 proc.). Najszybciej zatrudnieni zostali młodzi ludzie.
W przypadku osób do 24 roku życia ten proces nie trwa dłużej niż trzy miesiące, zwłaszcza jeżeli kandydaci nie mają wysokich wymagań płacowych. Im poszukujący pracy ma wyższe wykształcenie i oczekuje wyższej pensji, tym dłużej musi czekać na znalezienie satysfakcjonującej go posady, w przypadku co dziesiątego respondenta więcej niż rok. W małych miastach w ciągu miesiąca znalazło pracę dwukrotnie więcej osób niż w największych aglomeracjach.
Najdłużej na uzyskanie posady oczekują starsze osoby, co piąty pytany w wieku 55-64 lat nawet ponad rok.
Gdzie poszukujemy pracy?
Znajomi są traktowani przez osoby szukające pracy jako podstawowe źródło informacji. Nie chodzi jednak o bezpośrednie polecenie na stanowisko, gdyż do otrzymania posady przez rekomendację przyznało się jedynie 3 proc. ankietowanych.
Prawie co czwarta pytana osoba (23 proc.) wyszukiwała ogłoszenia o pracę w Internecie, z tej formy niemal dwukrotnie częściej korzystają mężczyźni (ponad 37 proc.) niż kobiety (22 proc.), które częściej zaglądają do gazet. Pracy za pośrednictwem Internetu szukają przede wszystkim osoby w wieku 25-34 lat (59 proc.). Młodsi Polacy (18-24 lat) wskazali znajomych jako podstawowe źródło wiedzy na temat wolnych miejsc pracy (co drugi pytany).