Prawie każdy z nas zna osobę, która oznajmia otoczeniu, że porzuci wreszcie znienawidzoną pracę i zacznie robić to, co sprawia jej przyjemność. Może to być prowadzenie własnego biznesu opartego na hobby czy praca w organizacji pozarządowej. Często jednak okazuje się, że minęły lata, a osoba ta ciągle robi to samo, co wcześniej. Dlaczego tak się dzieje?
Psychiczna blokada przed zmianą pracy
Przeważnie problem tkwi w nas samych, a nie w otoczeniu. Daniel Gulati, przedsiębiorca i współautor książki „Passion and Purpose: Stories from the Best and Brightest Young Business Leaders", wymienia na blogu Harvard Business Review trzy powody niechęci do porzucania stabilnej pracy:
1. Zastosowano wobec ciebie sprytne techniki motywacyjne
Eksperci od zachowań ludzkich dobrze wiedzą, jak najłatwiej zmotywować do ciężkiej pracy. Nasze zachowanie nie odbiega od zachowania szczurów ze słynnego eksperymentu Skinnera. Jedna grupa szczurów otrzymywała nagrodę po uruchomieniu dźwigni przypadkową ilość razy, a druga – po określonej liczbie uruchomień dźwigni. W momencie, gdy nagroda znikła, szczury z drugiej grupy natychmiastowo przestały naciskać dźwignię, a z pierwszej – o nieregularnych wypłatach nagród – pracowały jeszcze przez długi czas.
Szefowie to wiedzą i próbują zatrzymać pracowników poprzez nieoczekiwane bonusy, przyznawanie nowych, perspektywicznych klientów czy awanse, których się nie spodziewamy. Pracownicy pracują więc dalej, nie wiedząc, że ich praca może się okazać zupełnie nieperspektywiczna z punktu widzenia rozwoju kariery.