Klub Platformy Obywatelskiej przez aklamację przyjął nową nazwę Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Siedmioro posłów z Nowoczesnej dołączyło do niego, a Kamila Gasiuk-Pihowicz (była przewodnicząca klubu Nowoczesnej) i Marek Sowa zostali nowymi wiceprzewodniczącymi klubu.

Czytaj także: Dąbrowska: PO i Nowoczesna. Na razie wesela nie będzie

Sławomir Neumann powiedział, że pozostali członkowie Nowoczesnej również są zaproszeni, w tym przewodnicząca Katarzyna Lubnauer. Dzisiejszy wynik głosowania ma być "początkiem integracji całego środowiska Koalicji Obywatelskiej".

Czytaj także: Lubnauer: Z konfliktów opozycji cieszy się tylko PiS  

Oprócz Marka Sowy i Kamili Gasiuk-Pihowicz, decyzję o przejściu do "Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska" podjęli: Michał Jaros, Piotr Kobyliński, Kornelia Wróblewska, Elżbieta Stępień i Krzysztof Truskolaski.

Do nowego klubu dołączył również były polityk Nowoczesnej Piotr Misiło. "Wierzę, jestem przekonany, że m.in. dzięki tej decyzji Koalicja Obywatelska pokona PiS w kolejnych wyborach parlamentarnych" - napisał.

Odejście posłów oznacza, że klub Nowoczesna przestaje istnieć, ponieważ nie będzie miał wymaganej liczby 15 członków. Może teraz działać jako koło.

Wczoraj Kamila Gasiuk-Pihowicz przekonywała, że każdy kto się wyłamie z Koalicji Obywatelskiej, wspiera PiS. - Każdy odpowiedzialny polityk powinien w przyszłorocznych wyborach startować z list Koalicji Obywatelskiej - mówiła.

Katarzyna Lubnauer jest przekonana, że Nowoczesna funkcjonuje lepiej jako koalicjant i zaskakuje ją podejście partyjnej koleżanki. Jej zdaniem połączenie klubów nie daje żadnych plusów jej ugrupowaniu.

W RMF FM Lubnauer stwierdziła, że przewodniczący klubu powinien prezentować opinie jego członków, a nie swoje własne, a Gasiuk-Pihowicz "wychodzi przed szereg". 

Dziś rano poselski klub Nowoczesnej nie podjął uchwały o połączeniu się z klubem Platformy Obywatelskiej. Jak napisała Lubnauer na Twitterze, "Klub Nowoczesnej jest za wzmacnianiem Koalicji Obywatelskiej i wspólnym startem Nowoczesnej i Platformy w kolejnych wyborach, ale zadecydował, że wspólny klub dziś zmniejszy możliwość pozyskiwania wyborców dla KO. Dlatego dziś zagłosował przeciwko temu rozwiązaniu".

Już po podjęciu decyzji przez klub Nowoczesnej lider PO Grzegorz Schetyna stwierdził, że będzie jednak nadal przekonywał Katarzynę Lubnauer do słuszności połączenia.