Zdecydowana większość, bo 88 ze 100 amerykańskich senatorów, podpisało się pod żądaniem do sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, by ten wywarł nacisk na Polskę w sprawie restytucji mienia ofiar Holocaustu.

Amerykańscy politycy przekonują, że "Polska nie wypełniła jeszcze obietnic złożonych ocalałym z Holokaustu i innym osobom, których majątek został skonfiskowany".

"Jako zagorzali zwolennicy sojuszu polsko-amerykańskiego, zwracamy się do pana z apelem o śmiałe i szybkie działanie, by pomóc Polsce w kompleksowym rozwiązaniu tego problemu, w kontekście wzmocnienie stosunków dwustronnych między naszymi krajami" - piszą do szefa dyplomacji USA.

"Znów powraca sprawa żydowskiego mienia bezdziedzicznego... Na marginesie - bardzo ciekawe, że tuż przed wyborami" - skomentował Paweł Kukiz.

"W związku z tym w piśmie do marszałka Sejmu zawnioskowałem, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie zajęli się projektem ustawy Anty-447, która w założeniu zabezpiecza Polskę przed roszczeniami do mienia bezdziedzicznego" - dodał lider Kukiz'15.

W piśmie do marszałka Sejmu Kukiz przypomina, że na posiedzeniu 19 lipca posłowie PiS zablokowali projekt jego ugrupowania. "Liczę, że może teraz pójdą po rozum do głowy" - dodał.