fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Restytucja mienia ofiar Holocaustu. List senatorów USA do Mike'a Pompeo

Zdecydowana większość, bo 88 ze 100 amerykańskich senatorów, podpisało się pod żądaniem do sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, by ten wywarł nacisk na Polskę w sprawie restytucji mienia ofiar Holocaustu - podaje Onet.pl

Pod koniec maja WP.pl informowało, że amerykańscy senatorowie napiszą list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym będą domagać się restytucji mienia pożydowskiego w Polsce.

Dziś list podpisany przez 88 senatorów został przekazany sekretarzowi stanu Mike'owi Pompeo.

"Siedemdziesiąt cztery lata po zakończeniu drugiej wojny światowej, pozostali ocaleni z Holokaustu starzeją się i nie mogą dłużej czekać na sprawiedliwość. Dlatego w marcu 2018 r. 59 senatorów USA wystosowało pismo do premiera Polski, wzywając do przyjęcia ustawodawstwa, które spełniałoby standardy Deklaracji terezińskiej, poprzez stworzenie procesu dochodzenia roszczeń prowadzonego w sposób sprawiedliwy, kompleksowy i niedyskryminacyjny" - przekazano w liście. 

"Dlatego też Kongres w maju 2018 r. jednogłośnie uchwalił. Ustawę JUST, która ma na celu objęcie państw odpowiedzialnością za wypełnianie obietnic złożonych ocalałym z Holokaustu" - przypominają senatorowie.

Amerykańscy politycy przekonują również, że "Polska nie wypełniła jeszcze obietnic złożonych ocalałym z Holokaustu i innym osobom, których majątek został skonfiskowany".

"Jako zagorzali zwolennicy sojuszu polsko-amerykańskiego, zwracamy się do pana z apelem o śmiałe i szybkie działanie, by pomóc Polsce w kompleksowym rozwiązaniu tego problemu, w kontekście wzmocnienie stosunków dwustronnych między naszymi krajami" - piszą do szefa dyplomacji USA.

Od Mike'a Pompeo oczekują "śmiałych inicjatyw" 

Więcej: Onet.pl

Źródło: Onet.pl/WP.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA