Minister Czaputowicz, chwaląc decyzję prezydenta o rezygnacji z wyjazdu do Izraela, podkreślił też, że uroczystości rocznicowych z okazji wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau nie organizuje rzad Izraela, ale prywatna fundacja.

Czytaj także: Szułdrzyński: Forum w Jerozolimie ma ominąć Polskę, nie PiS

Czaputowicz powiedział, że podczas rozmowy z ambasadorem Izraela w Polsce, Alexandrem Ben Zwim, przedstawił polskie obawy, że w Jerozolimie prezydent Putin może w swoim przemówieniu chcieć narzucić nieprawdziwą interpretację historii.

Tymczasem, jak mówił Czaputowicz, historia nie może być przedmiotem handlu ani negocjacji.

Minister dodał, że dla Polski najważniejsze są obchody w Auschwitz, gdzie Duda będzie mógł się ustosunkować do wypowiedzi Putina w Izraelu, gdyby znów były one kontrowersyjne.

- Nie chcemy jednak, by upolityczniano to  wydarzenie - podkreślił Czaputowicz.

Minister mówił także o sytuacji na Bliskim Wschodzie po zaostrzeniu konfliktu między USA i Iranem. Jego zdaniem wycofanie w tej chwili polskich wojsk z Iraku, czego żąda opozycja, byłoby, zdaniem szefa resortu, kompromitujące.

Polska powinna demonstrować jedność sojuszniczą w ramach NATO, gdzie zapadają decyzje, a ostatnie wypowiedzi prezydenta Trumpa były uspokajające - uważa minister.