"Skandaliczna i obraźliwa wypowiedź Borysa Budki. 'Większość sędziów, którzy znaleźli się w KRS zawdzięcza swoje kariery Ziobro i odwdzięczają się tym, którzy ich poparli. Rozliczymy każdego sędziego (...)' To wypadek przy pracy czy nowy standard - regularne zastraszanie sędziów?" - napisał Michał Dworczyk.

Wcześniej w TVN24 przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka był pytany m.in. o sprawę sędziego Pawła Juszczyszyna. - Rozliczymy każdego sędziego, który togę sędziowską zamienił na legitymację partyjną obecnej władzy, mówię obrazowo - powiedział. - Zrehabilitujemy każdego, kto został przez tę władzę skrzywdzony, kto został tak naprawdę ukarany za to, że dotrzymuje ślubowania złożonego na polską konstytucję i polskie prawodawstwo - dodał.

Izba Dyscyplinarna SN zdecydowała we wtorek o zawieszeniu olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna w orzekaniu. Obniżono mu też wynagrodzenie o 40 proc.

"Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, a przez to nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego" - napisał na swoim facebookowym profilu sędzia, zapowiadając, że w środę przystąpi do rozpoznania w składzie trzech sędziów sprawy odwoławczej.

Wcześniej Juszczyszyn w związku z rozpatrywaną apelacją w sprawie cywilnej chciał zapoznać się z listami poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa by stwierdzić, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji.