Nie tylko Andrzej Duda. Długa lista polityków, z których żartowano

Andrzej Duda stał się kolejnym politykiem, z którego zażartowali dwaj rosyjscy pranksterzy. Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoliarow na swoim koncie mają także rozmowy m.in. z prezydentem Francji Emanuelem Macronem, prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i brytyjskim premierem Borisem Johnsonem

Aktualizacja: 15.07.2020 12:06 Publikacja: 15.07.2020 11:26

Nie tylko Andrzej Duda. Długa lista polityków, z których żartowano

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Dwaj Rosjanie Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoliarow od ponad 7 lat prowadzą na YouTube kanał "Vovan222prank". W najnowszym materiale, który został zamieszczony w sieci we wtorek, rozmawiają z prezydentem Andrzejem Dudą podając się za sekretarza generalnego ONZ António Guterresa.

Mężczyźni przez ponad 10 minut rozmawiali z polskim prezydentem. Kancelaria Prezydenta potwierdziła autentyczność nagrania.

Kuzniecow i Stoliarow, znany w Rosji jako Vovan i Lexus, żartują ze znanych celebrytów i polityków. Zdaniem zagranicznych mediów wybór ich rozmówców nie jest przypadkowy, a sami autorzy kanału są powiązani z Kremlem.

Wśród rozmówców był m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron. Podając się za prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego mówili m.in. o wyborach prezydenckich i porozumieniu z Mińska.

W 2018 roku ówczesny szef MSZ Wielkiej Brytanii Boris Johnson przez 18 minut był przekonany, że rozmawia z premierem Armenii Nikolą Paszinianem. Johnson gratulował swojemu rozmówcy zwycięstwa w wyborach, w odpowiedzi prosił Johnsona o rady przed spotkaniem z Władimirem Putinem.

Na początku roku Rosjanie rozmawiali z ubiegającym się wówczas o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych Bernie Sandersem. Podali się za Gretę Thunberg i poinformowali polityka Demokratów, że chcą wspierać jego kampanię.

Miesiąc później pranksterzy dodzwonili się do księga Harry'ego i również podawali się za Gretę Thunberg. Książę opowiada m.in. o rodzinie królewskiej i prezydencie USA Donaldzie Trumpie.

W 2016 roku Voan i Lexus rozmawiali z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Podali się za prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę i premiera Arsenija Jaceniuka. Pytali prezydenta m.in. o przeprosiny za incydent z rosyjskim bombowcem Su-24.

Polityka
Wiceminister obrony chwali pomysł spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem
Polityka
Rządowe dylematy mieszkaniowe. Nowe pomysły w pakiecie
Polityka
Zuzanna Dąbrowska: Wybory do PE – eurosceptycyzm w wersji light
Polityka
Gibała: Chcę pokazać, że w Krakowie nadszedł koniec epoki boomerów
Polityka
Marek Migalski: Toksyczne związki lewicy