Poprawka do tej ustawy zakłada dodanie do niej artykułu 10d stanowiącego, iż "nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione".

- Ten projekt legalizuje działania urzędników i polityków PiS poza prawem - mówił Urbaniak stwierdzając, że projekt jest niezgodny z polską konstytucją mówiącą o równości wszystkich wobec prawa.

- Co takiego nabroił PiS w ciągu tych kilku miesięcy, że trzeba tak rozszerzyć bezkarność? - pytał Urbaniak.

- Dzień po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że Mateusz Morawiecki podjął niezgodną z prawem decyzję w sprawie organizacji wyborów przez pocztę, można stwierdzić, że przepisy te są po to, aby premier Morawiecki czuł się bezkarnie - dodał poseł Platformy Obywatelskiej.

- Takiego demolowania prawa w historii wolnej Polski jeszcze nie było. Co chcecie uchwalić? Że złodziej nie jest złodziejem - pod jednym warunkiem, że jest wasz, że jest z PiS-u - podsumował Urbaniak.

- Będzie można kraść, oszukiwać, będzie można używać siły. Warunek będzie jeden - przynależność do partii rządzącej - mówił z kolei wicemarszałek Sejmu, lider SLD, Włodzimierz Czarzasty.

- Partia walcząca w imieniu ludu z elitami sama stała się elitą. Polskę zmieniła w folwark w której wszyscy są równi, a niektórzy są równiejsi. A teraz będą bezkarni - mówił Czarzasty.

- Hulaj dusza, piekła nie ma. Możecie robić wszystko, każde świństwo przejdzie, bo jesteście elitą - dodał wicemarszałek Sejmu.

- Lewica jest za odrzuceniem tej skandalicznej ustawy - dodał.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

- Wniosek o odrzucenie tego kuriozalnego projektu to oczywistość - mówił poseł Konfederacji Grzegorz Braun. - To Konfederacja umożliwiła skupienie uwagi na tym projekcie swoim sprzeciwem sprzed miesiąca - dodał. - Losy Polski ważą się dzisiaj, jeśli ten projekt przejdzie to władza może wszystko - ostrzegał.

- Co robicie najdrożsi? Czy naprawdę chcecie przejść do historii jako reprodukujący wzorce prawno ustrojowe Republiki Weimarskiej i III Rzeszy? - pytał Braun posłów PiS. - Nie róbcie tego - apelował.

- To co proponuje PiS to podniesienie pandemii do rangi kluczowego wydarzenia w porządku prawnym Rzeczypospolitej, który może uchylać wszelkie inne prawa. To ośmieszanie całej konstrukcji prawnej, jawna niesprawiedliwość - mówił z kolei Krzysztof Bosak z Konfederacji.

- Panowie z PiS-u posuwają się w kierunku wyłączania z odpowiedzialności prawnej swoich kolegów - krytykował projekt zmian w prawie Jacek Protasiewicz z Koalicji Polskiej.