Do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy doszło w związku z głosowaniem nad tzw. Piątką dla zwierząt. Nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie poparła Solidarna Polska (głosowała przeciw) i Porozumienie (wstrzymało się od głosu). Dzień po głosowaniu politycy PiS - Marek Suski i Ryszard Terlecki - deklarowali, że koalicja rządząca de facto przestała w związku z tym funkcjonować.

Suski stwierdził wręcz, że ministrowie z Solidarnej Polski i Porozumienia mogą "pakować swoje biurka". 18 września spekulowano, że Ziobro zostanie zdymisjonowany 21 września.

W poniedziałek o sytuacji w koalicji dyskutowało kierownictwo PiS. Po zakończeniu obrad rzeczniczka PiS napisała, że "podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach". "O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie" - dodała.

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do spotkania Kaczyńskiego z Ziobrą podczas którego prezes PiS przedstawił liderowi Solidarnej Polski warunki pozostania tego ugrupowania w koalicji rządzącej.

W środę miało dojść do kolejnego spotkania Ziobry z Kaczyńskim. Jak podał w nocy ze środy na czwartek PAP elementem porozumienia między PiS a Solidarną Polską ma być wejście do rządu Kaczyńskiego jako wicepremiera i koordynatora działania resortów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.

Elementem nowej umowy koalicyjnej ma być też zmniejszenie liczby resortów przypadających koalicjantom PiS - z dwóch do jednego. Ma to związek z planowaną rekonstrukcją rządu, która zakłada zmniejszenie liczby resortów z obecnych 20 do ok. 14.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak oceniają Ziobrę w roli ministra sprawiedliwości.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

6,9 proc. respondentów odpowiedziało, że ocenia go "bardzo dobrze".

"Dobrze" Ziobrę ocenia 14,7 proc. ankietowanych. Łączny odsetek respondentów oceniających Ziobrę "dobrze" lub "bardzo dobrze" wynosi 21,6 proc.

"Źle" Ziobrę ocenia 22,4 proc. respondentów.

"Bardzo źle" - 28,9 proc. Łączny odsetek ankietowanych oceniających Ziobrę "źle" lub "bardzo źle" wynosi 51,3 proc.

27,1 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

- Zdecydowanie źle Zbigniewa Ziobrę w roli ministra sprawiedliwości ocenia częściej niż co czwarta kobieta i ponad 30% mężczyzn. Ilość osób krytycznie oceniających ministra rośnie wraz z wiekiem (20% wśród osób do 24 roku życia, 35% w najstarszej grupie wiekowej). Bardzo złą opinię o Zbigniewie Ziobro w roli ministra wyraża częściej niż co trzecia osoba z wykształceniem wyższym i podobny odsetek badanych zarabiających w granicach 2001- 3000 zł. Częściej niż ogół badanych odpowiedź tę wskazywali respondenci z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców – 40% z nich - komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23.09-24.09.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.