Weto Polski i Węgier. Mueller: Oczekujemy na nowe propozycje

- W tej chwili oczekujemy na nowe propozycje, które będą zgodne z traktatami UE, czyli nie będą wykraczały poza kompetencje unijne określone w traktatach, a po drugie będą zgodne z konkluzjami z posiedzenia Rady Europejskiej z lipca, kiedy ustalono budżet unijny - oświadczył na antenie radiowej Jedynki Piotr Mueller, rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego.

Publikacja: 17.11.2020 07:39

Weto Polski i Węgier. Mueller: Oczekujemy na nowe propozycje

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Przedstawiciele Polski i Węgier nie zgodzili się w poniedziałek na pakiet finansowy, który obejmuje blisko 1,1 bln euro w nowym budżecie UE na lata 2021–2027 i 750 mld euro w funduszu odbudowy gospodarki po pandemii.

Powodem weta był sprzeciw wobec mechanizmu warunkowości pozwalającego na zawieszenia unijnych funduszy krajom, w których brak praworządności stwarza ryzyko naruszenia interesów finansowych UE (czyli wobec zasady "pieniądze za praworządność"). Sam mechanizm jest przyjmowany większością głosów i taka większość była. Ale Polska i Węgry stwierdziły, że w takiej sytuacji – skoro nie mogą formalnie zablokować mechanizmu – to blokują budżet i fundusz odbudowy.

- Trzeba podkreślić, że wczoraj odbyło się takie głosowanie sondujące, jakie byłoby głosowanie ostateczne gdyby do niego doszło, czyli na poziomie ambasadorów. To jasny sygnał, że Polska i Węgry nie mogą się zgodzić na rozwiązanie, które by w sposób arbitralny tworzyło normy prawne, które są niezgodne z traktatami unijnymi - powiedział w radiowej Jedynce rzecznik rządu Piotr Mueller, pytany o sprawę.

Dodał, że w związku z głosowaniem prezydencja niemiecka przejdzie do dyskusji nad nowymi rozwiązaniami.

W poniedziałek o kompromis apelowała Słowenia. - To jest sygnał, że inne kraje UE widzą, że to rozwiązanie, które było proponowane przez prezydencję niemiecką wspólnie z Parlamentem Europejskim nie ma szans na przyjęcie w ramach jednomyślnego mechanizmu. W związku z tym my w tej chwili oczekujemy na nowe propozycje, propozycje, które będą po pierwsze zgodne z traktatami UE, czyli nie będą wykraczały poza kompetencje unijne określone w traktatach, a po drugie będą zgodne z konkluzjami z posiedzenia Rady Europejskiej z lipca, kiedy ustalono budżet unijny - oświadczył rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego.

Piotr Mueller wyraził opinię, że nie należało wetować mechanizmu w lipcu. - W tej chwili jesteśmy w zupełnie innej sytuacji, gdy jest wynegocjowany budżet, gdy jest i dobra propozycja budżetowa, i propozycja z funduszu odbudowy Europy i teraz możemy dyskutować o mechanizmach pozostałych, ale takich, które będą zgodne z traktatami unijnymi i konkluzjami Rady Europejskiej z lipca - podkreślił.

Polityka
Oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy
Polityka
Fotyga: Komisja ds. rosyjskich wpływów powinna być przedmiotem zgody politycznej
Polityka
Roman Giertych do Senatu? Poseł PO: W polskiej tradycji kulturowej mamy Kmicica
Polityka
Kwaśniewski o „lex Tusk”: Wpisuje się w logikę Putina czy Łukaszenki
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Niedzielski: Wydaje się, że "upchniemy" darmowe leki w tegorocznym budżecie
Polityka
Thun o "lex Tusk": Coś ohydnego, opozycja zjednoczona przeciw