Stworzenie instytucji lidera opozycji w Polsce proponował - przed kilkoma laty - Jarosław Kaczyński. Taka instytucja istnieje m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie liderem opozycji jest lider drugiego największego ugrupowania w parlamencie, którego partia tworzy Gabinet Cieni Jej Królewskiej Mości.

- Osobiście uważam, że lider opozycji powinien mieć taki status jak wicepremier. Takie rozwiązania należy wprowadzić i wierzę, że przyczynią się do tego, że dyskurs polityczny w Polsce dzięki temu się zmieni. Dziś on jest na poziomie czystego szaleństwa - mówił w 2016 roku, w rozmowie z "Rzeczpospolitą", Jarosław Kaczyński.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy kto - ich zdaniem - powinien obecnie pełnić rolę lidera opozycji.

Najwięcej, 24 proc. respondentów, uważa, że "żaden polityk opozycji nie zasługuje na takie miano".

21,1 proc. ankietowanych wskazuje prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

18,7 proc. respondentów uważa, że rolę lidera opozycji powinien pełnić Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050.

9 proc. widziałoby w tej roli Krzysztofa Bosaka z Konfederacji.

2,8 proc. ankietowanych w roli lidera opozycji widziałoby Włodzimierza Czarzastego.

Po 2,2 proc. respondentów uważa, że liderem opozycji powinien być Borys Budka i Władysław Kosiniak-Kamysz.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

3,2 proc. ankietowanych widziałoby w tej roli innego polityka.

16,8 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

- Lidera opozycji w prezydencie Warszawy widzi co czwarta osoba powyżej 50 roku życia i podobny odsetek respondentów o dochodach przekraczających 5000 zł. Z uwagi na miejsce zamieszkania na Rafała Trzaskowskiego najczęściej wskazywali mieszkańcy miast liczących od 200 tys. do 499 tys. osób – 25% - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 2.12-3.12.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.