Viva Italia to partia Matteo Renziego, premiera Włoch w latach 214-2016.

Viva Italia wycofała z gabinetu Giuseppe Contego minister rolnictwa Teresę Bellanove, minister ds. rodziny Elenę Bonetti i Ivana Scalfarotto, wiceministra spraw zagranicznych.

Jest to jednoznaczne z utratą przez Contego większości.

Viva Italia od dawna groziła wyjściem z koalicji, nie zgadzając się na plany, jakie miał Conte na wydatkowanie pieniędzy unijnego Funduszu Odbudowy.

Renzi jest krytykowany za wycofanie swoich przedstawicieli z gabinetu, powszechnie uważa się, że kierował się wyłącznie pobudkami osobistymi. Minister zdrowia Roberto Speranza potępił decyzję Renziego, jako stwarzającą zagrożenie dla rządu, które może się okazać zabójcze w okresie pandemii.

Conte nie zgadza się na wcześniejsze wybory i zapowiedział, że mimo utraty większości i koalicjanta, rzad będzie kontynuował pracę.

Koalicja, która tworzy rząd bezpartyjnego Contego, składa się więc obecnie z Ruchu Pięciu Gwiazd Vito Crimiego, Partii Demokratycznej, której liderem jest Nicola Zingaretti oraz Wolnych i Równych Pietra Grasso.

Komentatorzy uważają, że przyspieszone wybory są mało prawdopodobne. Większość sondaży wskazuje, że szybki powrót do urn wyborczych nagrodziłby siły centroprawicowe, w tym Ligę Północną Matteo Salviniego i nacjonalistyczną partię Bracia Włosi.