Spór wewnątrz Porozumienia spowodował, że Platforma Obywatelska zaczyna zwracać się do Jarosława Gowina i polityków Porozumienia.

Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej, uważa, że "warto zaryzykować". Zdaniem Kowala w ramach obecnego parlamentu należy stworzyć "rząd techniczny, który przygotuje Polskę do wyborów i zapewni, że wybory będą uczciwe". W stworzeniu takiego rządu mieliby pomóc posłowie Porozumienia.

- Jarosław Gowin jest jednym z niewielu gości, który potrafi podjąć właściwą decyzję ryzykując bardzo dużo - mówił natomiast poseł Robert Kropiwnicki.

Na temat Jarosława Gowina wypowiadała się w rozmowie z Radiem Plus wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. - W polityce wszystko jest możliwe. Jarosław Gowin przecież był kiedyś w PO, a potem zrobił długą, długą drogę, zobaczymy jak się dla niego skończy. Ważne żeby ludzie wiedzieli dlaczego chcą razem działać i mieli wspólny cel. Dopóki politycy ze sobą rozmawiają wszystko jest możliwe - mówiła o możliwości utworzenia rządu z Jarosławem Gowinem.

Kidawa-Błońska mówiła również o postawieniu potencjalnych koalicjantów przed faktem dokonanym. - Rozmowy trwają. My mówimy to czego oczekują Polacy i do czego my jesteśmy przekonani. To zaproszenie dla wszystkich ludzi, dla których wartości demokratyczne mają znaczenie. Nikt nikogo nie będzie brał w jasyr tu każdy sam musi podjąć decyzję. Wiemy, zresztą wiedza też panowie Hołownia, Czarzasty i Kosiniak-Kamysz, że tylko razem możemy zmieniać Polskę. Jeżeli ciągle będziemy dyskutować kto kogo bardziej lubi nie posuniemy się do przodu - powiedziała.