Swoją decyzję 89-letni Castro ogłosił w piątak podczas otwarcia VIII kongresu partii.

Jak powiedział - "odchodzi w poczuciu, że wypełnił swoją misję, spokojny o przyszłość ojczyzny".

Castro nie zdradził, kogo poprze jako swojego następcę jako pierwszego sekretarza partii komunistycznej. Ale wcześniej wyjawił, że w tej roli widzi 60-letniego Miguela Diaz-Canela, który zastąpił go na stanowisku prezydenta w 2018 roku i jest sztandarowym przedstawicielem młodszego pokolenia lojalistów. Diza-Canel forsuje otwarcie gospodarki, ale nie kosztem kubańskiego systemu partyjnego.

Koniec ery Castro, która rozpoczęła się zwycięstwem rewolucji w 1959 roku, następuje w momencie, gdy pandemia koronawirusa, dotkliwe reformy  i ograniczenia narzucone przez administrację Trumpa zrujnowały gospodarkę, która skurczyła się w ubiegłym roku o 11 proc. w wyniku załamania turystyki i obcięcia finansów.

Długie kolejki i niedobory żywności przywołały echa trudnych lat,  które nastąpiły po upadku Związku Radzieckiego na początku lat dziewięćdziesiątych. Społeczne niezadowolenie podsycane jest przez coraz powszechniejszy na wyspie - choć wciąż trudno dostępny - internet.

Duża część ekspertów i kubańskiej opinii publicznej uważa, że reformy postępują zbyt wolno, aby miały przełożenie na rozwój gospodarki.

W styczniu 2020 roku  Diaz-Canel doprowadził do rezygnacji z podwójnego systemu walutowego, wprowadzając peso kubańskie jako jedyną walutę i ustalając jego sztywny kurs. W tym samym roku Kuba zmniejszyła ograniczenia dotyczące małych prywatnych firm, by pobudzić gospodarkę.

Partia Komunistyczna nadal jednak jest przewodnią siła państwa. Składa się z 700 000 działaczy i zgodnie z konstytucją Kuby ma kierować sprawami narodu i społeczeństwa.

Fidel Castro, przywódca rewolucji, która odebrała władzę dyktatorowi Fulgencio Batiście w 1959 r., formalnie został szefem partii w 1965 r.

Był niekwestionowanym liderem kraju aż do 2006 roku, gdy zachorował. W 2008 roku przekazał prezydenturę swojemu młodszemu bratu Raulowi, który walczył u jego boku podczas rewolucji.

Raul zastąpił go na stanowisku szefa partii w 2011 roku. Fidel Castro zmarł w 2016 roku.