4 maja ustawę tę przyjął Sejm 290 głosami "za", przy sprzeciwie Solidarnej Polski i Konfederacji. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, wraz z PiS głosowały z kolei Lewica, PSL i Polska 2050.

PO przez ostatnie dni krytykowała Lewicę za prowadzenie negocjacji z PiS ws. poparcia dla Funduszu Odbudowy.

Czarzasty podkreślił jednocześnie, że negocjacje z PiS ws. poparcia dla Funduszu Odbudowy dotyczyły pieniędzy z Unii Europejskiej i jego stosunek do kwestii praw człowieka czy praw funkcjonariuszy służb mundurowych, którym zmniejszono emerytury nie miał na to wpływu.

- Nie złamałem swoich poglądów. W sprawie kasy, w sprawie pieniędzy na szpitale, na mieszkania, będę rozmawiał nawet z diabłem - podkreślił lider Nowej Lewicy.

- Nie uwierzyłem Morawieckiemu. Ale te pieniądze będą pilnowane przez Komisję Europejską. W tej chwili wydajemy pieniądze z Funduszu Spójności. Czy ktoś protestuje? - pytał Czarzasty.

- Ja uważam, że za dwa lata opozycja przejmie władzę i będzie wydawać te pieniądze. Jest taka zasada, że aby wydawać pieniądze, trzeba je mieć - podkreślił wicemarszałek Sejmu.

- 770 mld zł głosowaliśmy. Czy pan uważa, że jakikolwiek odpowiedzialny polityk zagłosuje przeciwko 770 mld złotych dla Polski? - pytał też Czarzasty w kontekście poparcia przez Lewicę ustawy ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

Odnosząc się do krytyki ze strony KO Czarzasty stwierdził, że formację tę "przeraża to, że Lewica ma swoje zdanie".

Czarzasty mówił też, że ze strony KO "nikt z nim nie rozmawiał w sprawie rządu mniejszościowego, czy koalicji 276". - Lewica jest podmiotowa, my idziemy niearogancko swoją drogą - podkreślił.