W sobotę na konwencji programowej prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali program społeczno-gospodarczy obozu rządzącego o nazwie "Polski Ład". Program przewiduje m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz wprowadzenie jednolitej 9-proc. składki zdrowotnej bez możliwości odliczenia jej od podatku.

Szef rządu ruszył w objazd po Polsce, by promować program, w związku z tym część opozycji uważa, że "Polski Ład" ma charakter wyborczy, a jesienią lub wiosną należy się spodziewać przedterminowych wyborów.

Czytaj także:
Morawiecki: Wielu żyje od pierwszego do pierwszego. "Polski Ład" jest dla nich

- Na miejscu opozycji uważałbym z zaklęciami na temat przyspieszonych wyborów, bo patrząc na to, co się tam dzisiaj dzieje, to raczej jest to krzyk karpia wołającego o przyspieszenie Bożego Narodzenia - skomentował w radiowej Jedynce wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

"Nie planujemy przyspieszonych wyborów"

- Nie, nie planujemy żadnych przyspieszonych wyborów. Uważamy, że wybory powinny odbywać się w terminach konstytucyjnych. To racjonalne, wprowadza też pewną stabilność do systemu politycznego. Wybory powinny - jeżeli oczywiście nie wydarzy się jakieś trzęsienie ziemi, którego nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć - odbyć się we właściwym terminie, czyli na jesieni 2023 r. - mówił Fogiel.

Poseł ocenił, że opozycja jest przerażona "Polskim Ładem" i tym, że PiS jest w stanie "już nie po raz pierwszy zaproponować Polakom konkretną strategię, konkretne pomysły, konkretną ścieżkę ich realizacji". - Opozycja się wyłącznie kłóci między sobą. Ostatnie wydarzenia człowieka aż zawstydzają - stwierdził.

"Rozmaite rozmowy trwają"

Podczas prezentacji "Polskiego Ładu" prezes PiS wyraził nadzieję, że pod programem wkrótce złożone zostaną kolejne podpisy. Według portalu Salon24.pl, "rozłamowcy z Porozumienia", w tym europoseł Adam Bielan i poseł Kamil Bortniczuk, mają wkrótce utworzyć nową partię, która przystąpi do Zjednoczonej Prawicy.

Czytaj także:
Minister: "Polski Ład"? Ze strony Lewicy słyszę dobre recenzje

Pytany o te doniesienia Radosław Fogiel odparł: - Na razie jesteśmy skupieni na tym, żeby "Polski Ład" prezentować Polakom.

- Jeżeli się pojawią siły polityczne, które będą chciały dodatkowo nas wesprzeć swoimi głosami w Sejmie, swoimi podpisami pod tą deklaracją programową, to oczywiście bardzo chętnie i nie wykluczamy tego. Rozmaite rozmowy trwają, ale na dzisiaj jest zbyt wcześnie, żeby o czymś konkretnym mówić - dodał.