Kodeks zabrania publikowania postów, które naruszają prawo i "naruszają interes państwa". Dotyczy instytucji państwowych, firm z branży mediów społecznościowych oraz wszystkich użytkowników tych mediów w Wietnamie.

Czytaj także:
Uszkodzenie prętów w reaktorze jądrowym. Chiny potwierdzają

"Użytkownicy mediów społecznościowych są zachęcani do promowania piękna krajobrazu, ludzi i kultury Wietnamu oraz do rozpowszechniania dobrych historii o dobrych ludziach" - czytamy w kodeksie zawartym w decyzji Ministerstwa Informacji z 17 czerwca.

Zgodnie z kodeksem, dostawcy mediów społecznościowych w Wietnamie mają postępować "zgodnie z wietnamskim prawem", gdy otrzymują od władz wnioski o usunięcie treści ze swych platform.

Wytyczne zachęcają użytkowników mediów społecznościowych do rejestrowania kont pod prawdziwymi nazwiskami, dzielenia się informacjami pochodzącymi z oficjalnych źródeł i unikania publikowania treści wulgarnych oraz takich, które naruszają prawo lub promują nielegalne usługi.

Informująca o sprawie agencja Reutera zaznacza, że nie jest jasne, w jakim stopniu przepisy są prawnie wiążące ani jak będą egzekwowane.

W Wietnamie rządzi Komunistyczna Partia Wietnamu, która zachowuje ścisłą kontrolę nad mediami.