Projekt zakłada zwiększenie liczby członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z pięciu do siedmiu osób. Trzy będzie powoływał Sejm, a po dwie Senat i prezydent. Nowa ustawa skraca kadencję dotychczasowych członków KRRiT do dnia, w którym zostaną powołani nowi – już według zmienionych zasad.
Rada nie będzie więcej zajmowała się koncesjami. Wszelkie uprawnienia z tym związane zostaną przekazane do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Będzie za to mogła występować do sądu, by np. wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia przez media wolności słowa lub prawa prasowego.
Kandydaci do Rady mają „wyróżniać się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu” oraz mieć rekomendację dwóch uczelni akademickich i dwóch ogólnokrajowych organizacji samorządu dziennikarskiego lub stowarzyszeń twórców.
Dla przyszłości mediów publicznych najważniejszy jest fakt, że zmieniona KRRiT przeprowadzi na nowych zasadach konkursy na członków zarządów mediów publicznych. W komisji konkursowej zasiądzie także przedstawiciel ministra skarbu, a procedura konkursowa będzie jawna.
Rada nadzorcza TVP ma liczyć od trzech do siedmiu członków, a zarząd telewizji maksymalnie trzy osoby. Prezesów mediów publicznych i członków ich zarządów będzie jednak można łatwo odwołać. Art. 27 dopuszcza takie działanie „z ważnych powodów”, ale zostawia margines dowolności, bo nie precyzuje z jakich.