Człowiek rekordów – mówią o nim z lekką zazdrością politycy: zbierał największą liczbę głosów w okręgu, najdłużej urzędował jako premier, poparła go rekordowa liczba europosłów na funkcję szefa europarlamentu. Jerzy Buzek kończy w piątek 80 lat.

Jako naukowiec z Uniwersytetu Śląskiego (inżynier-mechanik-energetyk) przez całą pracę zawodową zajmował się problemem zanieczyszczeń powietrza, co było w latach 80. działalnością pionierską. W późniejszym okresie, przez 13 lat w Polskiej Akademii Nauk, kierował zespołem eksperckim ds. ochrony powietrza. Widocznie miejsce urodzenia zobowiązuje: Buzek to Ślązak ze Śmiłowic na Śląsku Cieszyńskim. To w tym regionie najwcześniej dały się odczuć brzydko pachnące skutki industralizacji. Był jednym z dwóch polskich premierów wyznania ewangelickiego (pierwszy to Sławoj-Składkowski). Rodzina Buzków uczestniczyła w polskiej polityce jeszcze za czasów II Rzeczypospolitej, będąc częścią społeczności polskiej w Zaolziu. Ojciec Buzka był inżynierem.

Od września 1980 r. w Solidarności, delegat na I Krajowy Zjazd Delegatów „S". Działał w podziemiu, drukował biuletyn Związku, był członkiem władz regionalnych i krajowych podziemnej „S".

Do wielkiej polityki wrócił już jako profesor (nauk technicznych) dopiero w 1997 roku, zostając jednym z ekspertów gospodarczych AWS. Wypadki potoczyły się błyskawicznie: w tym samym roku, po wygranych przez AWS wyborach, został szefem rządu, a stanowisko to sprawował przez pełną kadencję.

Po dwóch latach premierowania został także szefem AWS. Jednak rządowe cztery reformy (emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty) wzbudziły wiele kontrowersji i nie były wystarczającym paliwem na kolejną kadencję AWS, która nie weszła do parlamentu i rozpadła się z hukiem. A Jerzy Buzek powrócił do pracy naukowej. Nie na długo jednak.

Mimo że rząd AWS odchodził w atmosferze porażki, wyborcy szybko zaczęli za nim tęsknić. A były premier został europosłem z list Platformy Obywatelskiej, zdobywając rekordową liczbę głosów – 173 389. W Parlamencie Europejskim poczuł się jak ryba w wodzie, natychmiast znajdując wspólny język z wieloma europejskimi deputowanymi w sprawach energetycznych. A miesięcznik „The Parliament Magazine" mianował go w 2006 roku eurodeputowanym roku w kategorii „badania naukowe i technologie". W kolejnych wyborach na Buzka zagłosowało 393 117 wyborców. W 2009 jako jeden z najbardziej popularnych polskich europosłów został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego na dwuipółletnią kadencję, uzyskując 555 głosów z 713.

W 2019 roku, kandydując do PE po raz czwarty, pobił własny rekord, zdobywając 422 445 głosów, czyli 26,41 proc. wszystkich głosów w okręgu.

Wielokrotnie odznaczany – od tytułów honorowego obywatela wielu miast w Polsce po Order Orła Białego. A jego ulubione ciasteczka to rożeczki, małe ciasteczka w kształcie rogalików z płatków owsianych o przepysznym maślanym smaku, posypane cukrem pudrem.