Biały Dom ogłosił skład delegacji na uroczystości w Auschwitz. Wiceprezydent nie przyjedzie

Na stronie Białego Domu pojawił się komunikat dotyczący składu delegacji Stanów Zjednoczonych, która uda się do Polski na uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz 27 stycznia.

Publikacja: 24.01.2025 19:55

Zdjęcie wykonane dronem przedstawiające bramę na terenie byłego niemieckiego  obozu koncentracyjnego

Zdjęcie wykonane dronem przedstawiające bramę na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz przed 80. rocznicą wyzwolenia obozu w Oświęcimiu

Foto: Reuters, Kacper Pempel

amk

Zgodnie z komunikatem delegacji będą przewodzić Steve Witkoff, specjalny wysłannik prezydenta USA na Bliski Wschód, oraz Howard Lutnick, nominowany na stanowisko sekretarza handlu.

Stany Zjednoczona na uroczystości reprezentować będą także Charles Kushner, nominowany na ambasadora USA we Francji, Isaac Perlmutter, Laura Perlmutter, Allison Lutnick, Robert Book, Michael Friedman, Daniel Lawton, pełniący funkcję zastępcy szefa misji w ambasadzie USA w Warszawie oraz Ellen Germain, specjalna wysłannik Departamentu Stanu ds. holokaustu.

Wiceprezydent J.D. Vance nie przyjedzie na obchody wyzwolenia Auschwitz

W czwartek TVP World poinformowała, że na uroczystości w Oświęcimiu wybiera się nowo zaprzysiężony wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.  Miałaby to być pierwsza zagraniczna wizyta zastępcy Donalda Trumpa, JD Vance'a.

Czytaj więcej

Obchody wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. MSWiA sięga po wyjątkowe środki

Wiadomość ta wywołała konsternację w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Andrzej Duda, przebywający na Forum Ekonomicznym w Davos, oświadczył, że nic nie wie o przygotowaniach do takiej wizyty, choć, jak przyznał, możliwe jest podjęcie w ostatniej chwili „na najwyższych szczeblach w Stanach Zjednoczonych” decyzji o przyjeździe wiceprezydenta do Polski.

Po kilku godzinach TVP World wycofała się z informacji o przyjeździe JD Vance'a, Ostatecznie nazwisko wiceprezydenta nie znalazło się na liście członków delegacji.

Czytaj więcej

Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau

Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni

W połowie stycznia dyrektor Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, Piotr Cywiński, w wywiadzie opublikowanym dla dziennika „Guardian” zapowiedział, że choć na uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia obozu spodziewani są monarchowie, prezydenci i premierzy, to żaden z nich nie zostanie dopuszczony do mikrofonu.

- Nie będzie żadnych przemówień politycznych – powiedział Piotr Cywiński. - Chcemy skupić się na ostatnich Ocalałych, którzy są wśród nas, na ich historii, ich bólu i ich traumie - mówił.

Relacja z debaty

Bezpieczeństwo i rozwój nowych źródeł energii

Zobacz teraz

Czytaj więcej

Jest potwierdzenie: Beniamin Netanjahu nie przyjedzie do Polski. Izrael deleguje jednego z ministrów

Dyrektor odniósł się także do kwestii ewentualnego aresztowania premiera Izraela, Beniamina Netanjahu, ściganego przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie w Strefie Gazy, przez co każdy kraj, który respektuje postanowienia statutu rzymskiego, jest zobowiązany do aresztowania Netanjahu. Polski rząd jednak uchwałą zagwarantował bezpieczeństwo członkom izraelskiej delegacji, nie wymieniając jednak ich nazwisk.

Polityka
Koniec eldorado Mentzena, a w Sejmie pik duopolu. Komu pomoże obniżenie składki zdrowotnej?
Polityka
Szymon Hołownia o awanturze w Sejmie: Obrzydzenie. Marszałek krytykuje również PO
Polityka
51 posłów PiS zapłaci za okrzyki pod adresem Romana Giertycha. Wśród ukaranych jest Jarosław Kaczyński
Polityka
Minister zdrowia tłumaczy dlaczego zmieniła zdanie ws. obniżki składki zdrowotnej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Prezydent Puław Paweł Maj: Każdy orlik w Polsce może zostać zamknięty