W 2014 roku na szczycie NATO w Walii kraje Sojuszu podjęły zobowiązanie, by wydawać na obronność co najmniej 2 proc. PKB. Jednak dane NATO wskazują, że jedynie 2/3 państw spełnia wymóg wydatków na swoje siły zbrojne na takim poziomie. Polska, pod względem wydatków na obronność, jest liderem w Sojuszu — nasz kraj wydaje na ten cel ok. 4 proc. PKB.
Donald Trump mówi, że państwa NATO powinny wydawać 3 proc. PKB na obronność. Tego samego chciał prezydent Andrzej Duda
Przed wspólną z Donaldem Tuskiem wizytą w Stanach Zjednoczonych i spotkaniem z prezydentem Joe Bidenem Andrzej Duda przedstawił propozycję, by kraje NATO wydawały na obronność nie 2, lecz 3 proc. PKB. - Zdecydowałem o wystosowaniu listu do wszystkich przywódców państw Sojuszu i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, w którym na piśmie sformułowana jest propozycja, wraz z uzasadnieniem, dlaczego wzrost wydatków na obronność i ustanowienie progu 3 proc. PKB w państwach Sojuszu jest zasadny – mówił Duda.
Prezydent zwrócił wówczas uwagę, że Rosja wzmacnia swój potencjał militarny, czego dowodzi m.in. przeznaczanie nawet 1/3 PKB na obronność, przestawienie gospodarki na tryb wojenny oraz budowanie wielkiej armii. – Rosja bez wątpienia stanowi dzisiaj wielkie zagrożenie dla wolnego świata – argumentował. - Sojusz Północnoatlantycki i państwa wolnego świata muszą na to reagować, nie tylko wspierając Ukrainę – nie dopuszczając do tego, żeby Rosja wojnę na Ukrainie wygrała, bo tej wojny wygrać nie może – przede wszystkim finansowo i militarnie – zaznaczał prezydent, wskazując na potrzebę wzmacniania bezpieczeństwa i obronności państw Sojuszu, poprzez budowę silnych i nowocześnie uzbrojonych armii. Zauważał także, że Polska obecnie wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność, w tym na utrzymanie i modernizację polskiej armii, a także na zakupy sprzętu, które są realizowane w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej.
Teraz Donald Trump, republikański kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, przyznał, że także będzie opowiadał się za takim rozwiązaniem – i jego zdaniem państwa NATO powinny wydawać 3 proc. PKB na obronność.
Czytaj więcej
Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda powiedział, że zaproponuje, by państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność do poziomu co najmniej 3 proc. PKB.