Tablica z nazwą sądu oraz godło państwowe – takie są obecnie obligatoryjne elementy urządzenia budynków od strony zewnętrznej, wymienione w regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Czy oprócz nich na fasadach będą eksponowane też flagi unijne? Taką możliwość badało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Resort Adama Bodnara postanowił sprawdzić, czy flagi UE mogą być eksponowane w sposób ciągły
Z naszych ustaleń wynika, że Departament Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych zlecił opinię, by przeanalizować, co o umieszczaniu unijnej flagi mówią przepisy. Oczywiście ma on na myśli sytuację, w której symbole UE eksponowane są obok flagi państwowej, umieszczonej na uprzywilejowanej pozycji.
Czytaj więcej
Istota polega na tym, by wypełniać te kamienie milowe na tyle, na ile się da, zanim możliwe będą zmiany legislacyjne - mówił w rozmowie z TVN24 minister sprawiedliwości, Adam Bodnar.
Zdaniem departamentu sytuacja prawna nie jest jasna, bo żaden przepis ani nie nakazuje, ani nie zabrania umieszczania flagi UE na budynkach lub przed budynkami określonych organów. Ustawa o godle, barwach i hymnie zawiera co prawda katalog instytucji, zobowiązanych do wywieszania flagi, wymieniając wśród nich m.in. Sejm, Senat, siedziby prezydenta i rządu, ale w przepisie tym mowa jest wyłącznie o fladze państwowej.
Według ministerstwa nie powinno być przeciwskazań, by prezes sądu podjął decyzję o eksponowaniu flagi UE łącznie z flagą państwową. Opinia zlecona przez Departament Kadr i Organizacji Sądów miała odpowiedzieć na pytanie, czy może odbywać się to w sposób ciągły.