"Nie zabijajcie polskich mediów". Konkretny plan po spotkaniu z Donaldem Tuskiem

W środę odbyło się zapowiadane od kilku dni spotkanie premiera Donalda Tuska z wydawcami i dziennikarzami. Efekt? Powstanie specjalny zespół roboczy, który wypracuje nowe rozwiązania wokół implementacji dyrektywy DSM.

Publikacja: 10.07.2024 20:33

Spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami mediów

Spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami mediów

Foto: PAP/Leszek Szymański

Niemal równo tydzień po ogólnokrajowym i zakrojonym na szeroką skalę proteście mediów pod hasłem „Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!” w Centrum Dialog odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska, marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z przedstawicielami mediów. Spotkanie ma miejsce po proteście, ale też i po czerwcowym głosowaniu w Sejmie, w którym przyjęto nowelizację ustawy o prawie autorskim, która ma implementować dyrektywę DSM.

Donald Tusk: Rząd i media mają wspólny cel

Premier Tusk w trakcie spotkania podkreślił – w kontekście implementacji wspominanej wcześniej dyrektywy – że w skali całej Europy nie ma jego zdaniem w tym momencie jednego, optymalnego modelu jej wdrożenia. Tusk zapewnił jednocześnie o „wspólnym celu” rządu i przedstawicieli mediów. – Nie mam wątpliwości, że w interesie zarówno mediów, dziennikarzy, twórców, ale też i każdej przyzwoitej władzy publicznej jest utrzymanie maksymalnego poziomu niezależności mediów, i to nie tylko politycznej – podkreślił w trakcie publicznej wypowiedzi przed rozpoczęciem dyskusji z wydawcami i dziennikarzami.

Jak wynika z naszych informacji, w trakcie środowego spotkania panowała bardzo dobra, otwarta i konstruktywna atmosfera. Premier Tusk miał zapewniać przedstawicieli mediów i wydawców, że w tej sprawie zarówno media, jak i świat polityki są po tej samej stronie, a ten drugi jest też narażony np. na ryzyka związane z fake newsami, i to nie mniej niż media. Tusk zaznaczył, że obecnie to strona rządząca może przez fake newsy i dezinformację ponieść większe straty niż polityczni konkurenci. Co ważniejsze, z relacji wynika też, że premier Tusk zapewniał przedstawicieli mediów, że państwo nie może okazać się bezradne w konfrontacji z gigantami cyfrowymi. Przedmiotem dyskusji (i też niepokoju szefa rządu) było przede wszystkim to, w jaki sposób zbudować narzędzia, które byłyby skuteczne w konfrontacji z big techami. Niektóre z rozwiązań mają zostać przedstawione jeszcze w trakcie aktualnego posiedzenia Senatu. Bo to w Senacie będzie teraz rozstrzygał się ostateczny kształt ustawy.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Czy Donald Tusk dołączy do protestu mediów?

Senat ma głosować w lipcu nowe rozwiązania

Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz wiceministra kultury Andrzeja Wyrobca. Dotychczasowe informacje wskazywały, że Senat zajmie się nowelizację jeszcze na tym posiedzeniu. Jak jednak przekazano, teraz ten plan ulegnie zmianie. Ma powstać specjalny zespół roboczy, w którym będą pracować zarówno przedstawiciele wydawców (Izby Wydawców Prasy oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców Repropol) i który wypracuje nowe rozwiązania prawne. Później ma zająć się nim Senat. – Musimy sprawę zamknąć w trakcie ostatniego posiedzenia, czyli 24 lipca – zapowiedziała marszałek Kidawa-Błońska.

W Sejmie poprawki wzmacniające rolę wydawców w sporach z gigantami cyfrowymi złożyła Lewica, ale zostały odrzucone. Jej przedstawiciele zapowiedzieli ich złożenie ponownie właśnie w Senacie. Jedna z nich zakładała ewentualny udział UOKiK w negocjacjach między twórcami a platformami cyfrowymi.

Polityczny impuls dla wyborców

Sprawa implementacji dyrektywy DSM jest być może jedną z najważniejszych „do załatwienia” przed sejmowymi wakacjami. Ostatnie posiedzenie Sejmu – który musi jeszcze rozpatrzyć poprawki Senatu, aby ustawa nowelizująca prawo autorskie trafiła na biurko prezydenta – planowane jest na 23–26 lipca. Później posłowie zbiorą się przy Wiejskiej dopiero na posiedzeniu 11–13 września. – Czy sprawa dotycząca mediów i big techów oraz obecna postawa rządu mają polityczne znaczenie? Zawsze ma. Oczywiście nie tak duże dziś jak np. kwestie bezpieczeństwa, ale Donald Tusk doskonale też zdaje sobie sprawę z roli, jaką mają media w dzisiejszej układance. Te rozmowy to też element swoistej współpracy z mediami. I że też od mediów zależy, jak relacjonowane są wydarzenia, a to ma przełożenie na notowania rządu – mówi nam o politycznym tle całej historii dr Bartłomiej Machnik z UKSW.

Czytaj więcej

Donald Tusk spotkał się z mediami przy okrągłym stole. "W interesie władzy niezależność mediów"

 Polityczny sygnał na najbliższe tygodnie pod adresem wyborców – co politycy Koalicji Obywatelskiej sami przyznają – mają też dać dwie deklaracje premiera Tuska ze środy. Jedna dotyczy depenalizacji aborcji (Sejm ma głosować nad projektem w ten piątek) a druga – przyznania statusowi projektu rządowego ustawy o związkach partnerskich.

Niemal równo tydzień po ogólnokrajowym i zakrojonym na szeroką skalę proteście mediów pod hasłem „Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!” w Centrum Dialog odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska, marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z przedstawicielami mediów. Spotkanie ma miejsce po proteście, ale też i po czerwcowym głosowaniu w Sejmie, w którym przyjęto nowelizację ustawy o prawie autorskim, która ma implementować dyrektywę DSM.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Joe Biden rezygnuje. Donald Tusk mówi o najtrudniejszej decyzji w życiu
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
"Wiadomość roku! Kluczowe pytanie: co dalej?". Polscy politycy o konsekwencjach decyzji Bidena
Polityka
Sondaż „Rz”: Jarosław Kaczyński do dymisji? Większość Polaków jest zgodna
Polityka
Konfederacja zlekceważyła ważny termin. Czy władze partii będą nielegalne?
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Krzyż jest symbolem wolności i tożsamości