Łotewska polityk uciekła na Białoruś. Poszła w ślady Tomasza Szmydta

Olga Czerniawska, łotewska polityk, która bezskutecznie kandydowała w wyborach do PE, uciekła na Białoruś, gdzie poprosiła o azyl. Jej wypowiedzi w białoruskiej telewizji podobne są do tych, które wygłaszał wcześniej były polski sędzia, Tomasz Szmydt.

Publikacja: 25.06.2024 11:41

Tomasz Szmydt

Tomasz Szmydt

Foto: PAP/Rafał Guz

W białoruskiej telewizji państwowej wyemitowano wywiad z Olgą Czerniawską, łotewską polityk i niedoszłą europosłanką, która uciekła na Białoruś, gdzie poprosiła o azyl. Kobieta – podobnie jak były polski sędzia Tomasz Szmydt – twierdzi, że musiała uciec przed represjami w swoim kraju.

Czytaj więcej

Tomasz Szmydt chwali Łukaszenkę. ONZ alarmuje, że w łagrach dyktatora umierają

Polityk z Łotwy uciekła na Białoruś i poprosiła o azyl. Kim jest Olga Czerniawska?

Podczas wywiadu z Czerniawską, który wyemitowano w białoruskiej telewizji państwowej, kobietę przedstawiono jako byłą kandydatkę do PE. Kobieta zaznaczała podczas rozmowy, że miała uciec ze swojego kraju z obawy przed politycznymi represjami. Jak zauważa portal Biełsat, wywiad jest łudząco podobny do tego, którego udzielił wcześniej były polski sędzia, Tomasz Szmydt.

Czerniawska w białoruskiej telewizji mówiła między innymi, że uciekła z Łotwy, ze względu na "zagrożenie życia i zdrowia”. Jak stwierdziła, obywatele Łotwy, którzy nie wspierają Ukrainy, są uznawani za tajnych pracowników rosyjskich służb. Podkreśliła również, że na Łotwie nie ma wolności słowa oraz że wszystko kontrolowane jest przez łotewskie władze. Wyjaśniała też, że w czasie wyborów do PE w kraju dochodziło do fałszerstw.  

Podobnie jak były polski sędzia Tomasz Szmydt, Czerniawska określiła się jako "wielka patriotka” i stwierdziła, że Łotwa jest "okupowana" przez Stany Zjednoczone, które „narzucają mniejszym państwom Zachodu swoją ideologię i pozbawiają je suwerenności”. Łotewska polityk chwaliła także białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę mówiąc, że w jego kraju jest bezpiecznie. Ostrzegła też Białorusinów przed "zachodnimi wartościami, które niosą tylko zniszczenie". 

41-letnia Olga Czerniawska przed ucieczką mieszkała w Rydze, stolicy Łotwy. Startowała wyborach do Parlamentu Europejskiego ze Stowarzyszenia Młodołotyszy, populistycznej partii, która sprzeciwia się m.in. napływowi migrantów. Kobieta mieszkać miała kilka lat za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych. Została jednak stamtąd wydalona za złamanie prawa migracyjnego.

Czytaj więcej

Tomasz Szmydt chwali Łukaszenkę. ONZ alarmuje, że w łagrach dyktatora umierają

Sprawa Tomasza Szmydta. Były polski sędzia uciekł na Białoruś

Na początku maja sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, Tomasz Szmydt, wystąpił do władz Białorusi o azyl polityczny. Na konferencji prasowej w Mińsku krytykował politykę zagraniczną Polski, twierdził też, że był w Polsce prześladowany.

Sędzia Szmydt był dyrektorem wydziału prawnego Biura Krajowej Rady Sądownictwa w czasie, gdy media ujawniły aferę hejterską, której bohaterką była Emilia Szmydt, była żona Szmydta (w tamtym czasie małżonkowie byli w trakcie rozwodu). Emilia Szmydt, występująca w sieci jako „mała Emi” miała na zlecenie sędziów m.in. z Ministerstwa Sprawiedliwości i KRS oczerniać sędziów krytycznych wobec kierowanego przez Suwerenną Polskę Ministerstwa Sprawiedliwości.

10 czerwca Prokuratura Krajowa poinformowała, że Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w sprawie Tomasza Szmydta Europejski Nakaz Aresztowania (ENA). 

Zbiegły z Polski, były sędzia Tomasz Szmydt przekonuje, że polskie media kłamią na temat sytuacji w kraju urzędującego od trzech dekad dyktatora. Podejrzany o szpiegostwo i ścigany listem gończym były sędzia Tomasz Szmydt jest niemal codziennie wykorzystywany przez reżimową propagandę. Na początku czerwca udał się do miejscowości Lenino w graniczącym z Rosją rejonie horeckim. Odwiedził tam „Muzeum polsko-radzieckiego braterstwa broni” (upamiętnia Bitwę pod Lenino z udziałem Ludowego Wojska Polskiego) i stwierdził, że jest to „ważne miejsce dla obecnych i przyszłych pokoleń”. W rozmowie z rządowymi białoruskimi mediami powiedział, że będąc na Białorusi chce zajmować się "poprawą relacji polsko-białoruskich". Uderzał też w polskie media. Przez propagandę Łukaszenki jest nazywany „polskim dysydentem”. 

W białoruskiej telewizji państwowej wyemitowano wywiad z Olgą Czerniawską, łotewską polityk i niedoszłą europosłanką, która uciekła na Białoruś, gdzie poprosiła o azyl. Kobieta – podobnie jak były polski sędzia Tomasz Szmydt – twierdzi, że musiała uciec przed represjami w swoim kraju.

Polityk z Łotwy uciekła na Białoruś i poprosiła o azyl. Kim jest Olga Czerniawska?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Joe Biden pomylił nazwiska Donalda Trumpa i Kamali Harris. Mówiąc o Zełenskim powiedział "Putin"
Polityka
Konta założone po inwazji na Ukrainę zalały Niemcy i Francję dezinformacją przed wyborami
Polityka
Przywódcy NATO pytają o stan Bidena. Orbán porównuje sytuację do katastrofy Titanica
Polityka
Współpracownicy Joe Bidena uważają, że powinien wycofać się z wyborów
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Rośnie sceptycyzm wobec kandydatury Joe Bidena. Gorące debaty o jego zdrowiu
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą