Wyniki wyborów europejskich: Europosłowie tracą głosy i mandaty

PKW podała oficjalnie listę osób, które zdobyły mandaty w wyborach do PE. Na tej liście nie znalazło się kilku znanych europarlamentarzystów.

Publikacja: 10.06.2024 12:06

Wyniki wyborów europejskich: Europosłowie tracą głosy i mandaty

Foto: PAP

Większość europosłów, którzy nie dostali się do europarlamentu, zanotowało o połowę gorsze rezultaty niż w 2019 roku. Na tej liście są m.in. Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga czy Włodzimierz Cimoszewicz. 

Wyniki wyborów europejskich: Ryszard Czarnecki bez mandatu europosła

Wśród osób, które nie dostały się do PE, a były w europarlamencie od początku członkostwa Polski w UE, znalazł się Ryszard Czarnecki. Tym razem jego wynik to 66 tys. głosów w okręgu nr 5. Jest to dwukrotnie mniej niż w poprzednich wyborach, w których otrzymał 134 629 głosów. Jednak wtedy startował nie z okręgu 7, czyli Wielkopolski a z Warszawy, czyli okręgu nr 4.

Wyniki wyborów europejskich: Jacek Saryusz-Wolski bez mandatu europosła

Innym europosłem, który również pracował w europarlamencie równie długo jak Ryszard Czarnecki jest Jacek Saryusz-Wolski. On również w poprzednich wyborach startował z okręgu nr 4, czyli Warszawy i zyskał wtedy 186 tysięcy głosów. Tym razem, startując z okręgu nr 8 (lubelskie) zebrał 56 tysięcy głosów, co nie pozwoliło mu na otrzymanie mandatu.

Wyniki wyborów europejskich: Witold Waszczykowski bez mandatu europosła

Innym znanym politykiem, którego nie będzie już w europarlamencie, jest Witold Waszczykowski. Były szef MSZ uzyskał 49 tys. głosów, co nie pozwoliło mu na otrzymanie mandatu przy starcie z pierwszego miejsca na liście. W 2019 otrzymał dużo lepszy rezultat startując w wyborach, podobnie jak w tym roku, w okręgu łódzkim. Wtedy zdobył 168 tys. głosów.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Wynik idealny dla Donalda Tuska. Dla Jarosława Kaczyńskiego też. Dlaczego?

Wyniki wyborów europejskich: Beata Kempa bez mandatu europosła

Dużo gorszy rezultat niż pięć lat wcześniej uzyskała też Beata Kempa, która w 2019 roku zdobyła ponad 209 tys. głosów. W 2024 startując z tego samego okręgu (dwunastego) uzyskała 65 tys. głosów.

Wyniki wyborów europejskich: Anna Fotyga bez mandatu europosła

W poprzednich wyborach Anna Fotyga zdobyła 160 tys. głosów. W niedzielnych wyborach, przy starcie z tego samego okręgu, uzyskała gorszy rezultat: 57 tys. głosów. Była szefowa MSZ nie dostała się do europarlamentu ponieważ lepszy rezultat uzyskał startujący z dalszego miejsca na liście Piotr Müller.

Czytaj więcej

Politolog o wyborach do PE: Tusk mógłby zdecydować się na przedterminowe wybory

Wyniki wyborów europejskich: Włodzimierz Cimoszewicz bez mandatu europosła

Natomiast Włodzimierz Cimoszewicz w 2019 roku startując ze wspólnej listy KO, SLD, PSL w Warszawie uzyskał 219 tys. głosów. Tym razem startując z listy Lewicy zdobył zaledwie 52 tys. głosów (startował jednak z okręgu obejmującego województwo zachodniopomorskie).

Wyniki wyborów europejskich: Róża Thun bez mandatu europosła

Róża Thun startując z listy Trzeciej Drogi otrzymała zaledwie 14 tys. głosów w okręgu 12, obejmującym województwa dolnośląskie i opolskie. Wcześniej startując z listy Koalicji Europejskiej w okręgu nr 10 otrzymała 221 tys. głosów.

Wyniki wyborów europejskich: Marek Belka bez mandatu europosła

W 2019 roku Marek Belka mógł pochwalić się wynikiem 182 tys. głosów startując z listy Koalicji Europejskiej. Tym razem, startując z listy Lewicy, zdobył 56 tys. głosów, czyli trzykrotnie mniej. Nie pozwoliło mu to na zdobycie mandatu. 

Większość europosłów, którzy nie dostali się do europarlamentu, zanotowało o połowę gorsze rezultaty niż w 2019 roku. Na tej liście są m.in. Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga czy Włodzimierz Cimoszewicz. 

Wyniki wyborów europejskich: Ryszard Czarnecki bez mandatu europosła

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Krystyna Pawłowicz bez ochrony SOP. "Ciągle czuję się zagrożona"
Polityka
Prokurator generalny wnioskuje o tymczasowy areszt dla byłego wiceministra Suwerennej Polski
Polityka
„A gdzie honor i wartości?” Komentarze po decyzji Janusza Kowalskiego
Polityka
Niemieccy policjanci przywieźli imigrantów do Polski. Suski: Za PiS by się nie ośmielili
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Krzysztof Kukucki: Sytuacja finansowa samorządów w Polsce? Dramatycznie zła
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży