Wybory do PE. Krzysztof Bosak o wyniku Grzegorza Brauna: Media sobie, społeczeństwo sobie

- Dobry wynik Konfederacji jest też karą dla establishmentu politycznego. To dopiero początek. Kartel: PiS, Platforma, Lewica, PSL trzeba rozbić - oświadczył lider Konfederacji Krzysztof Bosak. Skomentował też sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, według których mandat zdobył Grzegorz Braun.

Publikacja: 09.06.2024 22:57

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak wyraził radość z wyniku

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak wyraził radość z wyniku Konfederacji i skomentował sondażowy wynik Grzegorza Brauna

Foto: PAP/Piotr Nowak

Znamy sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Według badania exit poll Ipsos, wygrała Koalicja Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością, a trzecie miejsce z poparciem rzędu 11,9 proc. zajęła Konfederacja.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Konfederacja na podium

To najlepszy rezultat wyborczy Konfederacji w historii tej formacji, współtworzonej przez partie Nowa Nadzieja (Sławomir Mentzen), Ruch Narodowy (Krzysztof Bosak) i Konfederacji Korony Polskiej (Grzegorz Braun).

Czytaj więcej

Wyniki wyborów do PE. Radość Konfederacji. Sławomir Mentzen: Udało się

Krzysztof Bosak komentuje wyniki wyborów do PE

Wieczorem jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu i prezes Ruchu Narodowego, komentował wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego na antenie Polsat News. - To rzeczywiście jest historyczny sukces dla naszej formacji, wynika on też z polityki rozszerzania się Konfederacji - ocenił. Zaznaczył, że w wyborach do PE z list Konfederacji startowali nie tylko przedstawiciele Nowej Nadziei, Ruchu Narodowego czy Konfederacji Korony Polskiej, lecz także reprezentanci Wolnościowców czy Polska Jest Jedna. - Pokazaliśmy, że warto łączyć siły ideowej prawicy, warto iść swoją drogą, zachować wiarygodność ideową. My - w odróżnieniu od PiS-u, Platformy, Lewicy czy PSL - zmieniać ani jednego punktu w swoich programach z 2019 r.- podkreślił.

Radość w sztabie wyborczym Konfederacji po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów do Parlamentu Euro

Radość w sztabie wyborczym Konfederacji po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego

PAP/Piotr Nowak

Zdaniem Krzysztofa Bosaka, wydarzenia w Unii Europejskiej potwierdzają prawdziwość diagnoz i przewidywań Konfederacji np. odnośnie Traktatu Lizbońskiego (politycy tworzący Konfederację byli przeciwni Traktatowi) czy KPO lub Zielonego Ładu.

Krzysztof Bosak: Polacy zobaczyli, że Konfederacja to alternatywa

- Polacy chcą alternatywy i zobaczyli, że tę alternatywę mają w Konfederacji, a nie w fałszywych alternatywach jak Trzecia Droga - powiedział Krzysztof Bosak, komentując wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Czy Konfederacja przejęła część wyborców PiS? - Mam nadzieję, że jak najwięcej, dlatego że uważam, że polityka europejska PiS-u to była kompletna katastrofa i kapitulacja, udrapowana w patriotyczne frazesy - odparł lider Konfederacji. Podkreślił, że "za takie kapitulacje, jak zrobił premier Morawiecki" trzeba polityków rozliczać. - Jeżeli polityka demokratyczna ma być zdrowa, to za zdradę własnego programu i wyborców musi być kara - dodał.

Czytaj więcej

Emmanuel Macron rozwiązuje parlament po wyborach do PE

- Myślę, że dobry wynik Konfederacji jest też karą dla establishmentu politycznego i to jest dopiero początek tego, co - sądzę - pokażą polscy wyborcy. Ten kartel: PiS, Platforma, Lewica, PSL trzeba rozbić - oświadczył lider Konfederacji.

Wybory. Grzegorz Braun w Parlamencie Europejskim?

Krzysztof Bosak był też w Polsat News pytany o doniesienia, że mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego może zdobyć startujący w okręgu numer 10 (województwa małopolskie i świętokrzyskie) poseł Grzegorz Braun, lider Konfederacji Korony Polskiej. - Jeżeli tak, to będzie to nagroda za polityczną niepoprawność - ocenił. - To pokazuje, że media sobie, a społeczeństwo sobie - dodał.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Według exit poll, poseł Konfederacji Grzegorz Braun ma szan

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Według exit poll, poseł Konfederacji Grzegorz Braun ma szansę na mandat

PAP/Piotr Nowak

Wicemarszałek Sejmu zaznaczył, że widział wyniki z końca kampanii wyborczej, które pokazywały, że polityków Konfederacji nie było w mediach, ale byli popularni w mediach społecznościowych. - Nie było żadnej platformy, na której bylibyśmy poza podium. Myślę, że społeczeństwo przemówiło w tej kampanii wyborczej - dodał.

Exit poll - sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024:

 • Koalicja Obywatelska - 38,2 procent
 • Prawo i Sprawiedliwość - 33,9 procent
 • Konfederacja - 11,9 procent
 • Trzecia Droga - 8,2 procent
 • Lewica - 6,6 procent
 • Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie - 0,8 procent
 • Polexit - 0,3 procent
 • Inne komitety - 0,1 procent.

Exit poll - podział mandatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024:

 • Koalicja Obywatelska - 21
 • Prawo i Sprawiedliwość - 19
 • Konfederacja - 6
 • Trzecia Droga - 4
 • Lewica - 3.

Znamy sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Według badania exit poll Ipsos, wygrała Koalicja Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością, a trzecie miejsce z poparciem rzędu 11,9 proc. zajęła Konfederacja.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Konfederacja na podium

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
podcast
Impulsywne zakupy Błaszczaka. Dlaczego NIK skrytykowała MON z czasów rządu PiS
Polityka
PiS i Suwerenna Polska połączą się przed wyborami prezydenckimi? Nieoficjalne doniesienia
Polityka
Poseł Dariusz Matecki zrzekł się immunitetu. Chodzi o sprawy związane z kampanią
Polityka
Sondaż: Ponad połowa Polaków nie chce wzywania Ziobry przez komisję ds. Pegasusa
Polityka
Czerwona kartka od NIK dla Błaszczaka. Druzgocący raport dla byłego szefa MON
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży