Wyniki wyborów do PE. Radość Konfederacji. Sławomir Mentzen: Udało się

Wybory do Parlamentu Europejskiego - Konfederacja odnotowała najlepszy wynik w swojej historii i znalazła się na podium. Wynik skomentował jeden z liderów partii Sławomir Mentzen. - Staliśmy się trzecią siłą polityczną w Polsce! - oświadczył. - To był pokaz zjednoczenia sił ideowej prawicy - ocenił z kolei Krzysztof Bosak.

Aktualizacja: 09.06.2024 21:50 Publikacja: 09.06.2024 21:27

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Lider Konfederacji Sławomir Mentzen w sztabie wyborczym Kon

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Lider Konfederacji Sławomir Mentzen w sztabie wyborczym Konfederacji w Warszawie

Foto: PAP/Piotr Nowak

W niedzielę 9 czerwca odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Znamy sondażowe wyniki. Według sondażu exit poll Ipsos dla TVP, Polsatu i TVN, Konfederacja zajęła w wyborach trzecie miejsce z wynikiem 11,9 proc. To najlepszy rezultat wyborczy Konfederacji w historii tej formacji, którą współtworzą Nowa Nadzieja (Sławomir Mentzen), Ruch Narodowy (Krzysztof Bosak) i Konfederacji Korony Polskiej (Grzegorz Braun).

Według prognoz, Konfederacji przypadnie w Parlamencie Europejskim sześć mandatów. Wyniki podczas wieczoru wyborczego komentowali politycy Konfederacji.

Czytaj więcej

Wybory do Parlamentu Europejskiego: W tym kraju UE wygrała skrajna prawica

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego — Sławomir Mentzen zadowolony z rezultatu Konfederacji

Jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen po zakończeniu ciszy wyborczej opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym odniósł się do rezultatu swojej formacji.

Prezes Nowej Nadziei podziękował kandydatom i działaczom, którzy zaangażowali się w kampanię Konfederacji. "Ten wynik, który właśnie zobaczyliśmy to tylko exit poll. Ale nie ma co ukrywać, nawet jeżeli wynik nie jest dokładny, to istnieje spora szansa, że tym razem nam się udało. Uzyskaliśmy zdecydowanie najwyższy wynik w historii naszego środowiska, staliśmy się trzecią siłą polityczną w Polsce!" - napisał.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński: Mimo piekielnego ataku idziemy w dobrym kierunku

Sławomir Mentzen podziękował wyborcom za zaufanie. "Uwierzyliście, że warto iść do lokalu wyborczego i oddać na nas głos. Uwierzyliście, że to nasi kandydaci będą najlepiej reprezentować was w Europarlamencie, będą najlepiej pilnować tam polskiego interesu" - zaznaczył.

"Wyrazy uznania za ciężką pracę należą się Ewie Zajączkowskiej, Krystianowi Kamińskiemu, Annie Bryłce, Konradowi Berkowiczowi, Marcinowi Sypniewskiemu, Dobromirowi Sośnierzowi, Stanisławowi Tyszce, Marcie Czech i Romanowi Fritzowi" - wyliczał. Podziękował prezesowi Ruchu Narodowego Krzysztofowi Bosakowi za wspieranie kandydatów Konfederacji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wicemarszałek Sejmu, lider Konfederacji Krzysztof Bosak gło

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wicemarszałek Sejmu, lider Konfederacji Krzysztof Bosak głosował w Warszawie

PAP/Rafał Guz

Sławomir Mentzen: Konfederacja wyciągnęła wnioski z przegranej

Sławomir Mentzen wyraził nadzieję, że - także dzięki europosłom Konfederacji - w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego dojdzie do korekty kursu Unii Europejskiej, że "uda się wprowadzić duże zmiany w Zielonym ładzie, zablokować zmiany traktatów czy nowe unijne podatki". Zdaniem posła Konfederacji, mieszkańcy UE "coraz lepiej dostrzegają to, że Unia Europejska zamienia się w skansen, Europa traci swoją dawną świetność, mierzy się z wielkimi problemami, takimi jak spadek konkurencyjności, nielegalna imigracja czy zagrożenie wojną, a wszystkie recepty UE niestety nie rozwiązują problemów, tylko je pogłębiają".

Oceniając kampanię wyborczą Mentzen stwierdził, że przed wyborami do PE Konfederacja popełniła "bardzo mało" błędów. "Wyciągnęliśmy wnioski z poprzedniej przegranej, naprawiliśmy niektóre błędy, dokonaliśmy liftingu, a także włożyliśmy w tę kampanię bardzo dużo ciężkiej pracy" - zaznaczył.

"W wyborach do Sejmików wyprzedziliśmy Lewicę i zajęliśmy czwarte miejsce. Tym razem jesteśmy również przed Trzecią Drogą, stając się trzecią siłą w polskiej polityce. Nie jest to oczywiście szczyt naszych ambicji. Chcemy dalej się rozwijać, rosnąć, zwiększać poparcie" - oświadczył Mentzen.

Czytaj więcej

Emmanuel Macron rozwiązuje parlament po wyborach do PE

Krzysztof Bosak: Konfederacja to ideowa prawica, która odrzuci pakt migracyjny

Podczas wieczoru wyborczego Konfederacji głos zabrał jeden z liderów tej formacji Krzysztof Bosak, prezes Ruchu Narodowego i wicemarszałek Sejmu. Polityk pogratulował wszystkim zaangażowanym w kampanię Konfederacji. Ocenił, że był to "wspaniały czas" współpracy narodowców, konserwatywnych liberałów, koroniarzy oraz reprezentantów formacji Polska Jest Jedna, którzy szli do wyborów do Parlamentu Europejskiego wspólnie z Konfederacją.

Krzysztof Bosak ocenił, że wybory do PE były pokazem zjednoczenia sił ideowej prawicy. - W wyborach samorządowych wielu nie wierzyło, że jesteśmy w stanie osiągnąć dobry wynik i poszerzyć bazę wyborczą, a to się udało - zaznaczył. Dodał, iż wyniki wyborów z 9 czerwca pokazują, że Konfederacja bez rezygnowania ze swojego programu jest w stanie poszerzać bazę wyborców.

Według Bosaka, Konfederacja przeprowadziła kampanię, podczas której powiedziała „najwięcej krytycznych rzeczy o Unii Europejskiej w historii polskich kampanii politycznych”. Lider Konfederacji mówił, iż wyborcy pokazali, że chcą ideowości i bezkompromisowości. - Teraz dostaną to w postaci delegacji, która nie zawiedzie nadziei wyborców, odrzuci nie tylko w retoryce Zielony Ład, ale odrzuci we wszystkich głosowaniach wszystkie jego elementy, odrzuci pakt migracyjny, odrzuci rozszerzenie UE na niekorzystnych dla nas zasadach, a szczególnie rozszerzenie o Ukrainę, czego inne formacje nie mają odwagi powiedzieć , odrzuci nowelizację traktatów i rezygnowanie z prawa weta — zadeklarował.

Czytaj więcej

Donald Tusk o wynikach wyborów do PE: Czekaliśmy 10 lat. Wiara czyni cuda

Exit poll - sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024:

 • Koalicja Obywatelska - 38,2 procent
 • Prawo i Sprawiedliwość - 33,9 procent
 • Konfederacja - 11,9 procent
 • Trzecia Droga - 8,2 procent
 • Lewica - 6,6 procent
 • Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie - 0,8 procent
 • Polexit - 0,3 procent
 • Inne komitety - 0,1 procent.

Exit poll - podział mandatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024:

 • Koalicja Obywatelska - 21
 • Prawo i Sprawiedliwość - 19
 • Konfederacja - 6
 • Trzecia Droga - 4
 • Lewica - 3.

W niedzielę 9 czerwca odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Znamy sondażowe wyniki. Według sondażu exit poll Ipsos dla TVP, Polsatu i TVN, Konfederacja zajęła w wyborach trzecie miejsce z wynikiem 11,9 proc. To najlepszy rezultat wyborczy Konfederacji w historii tej formacji, którą współtworzą Nowa Nadzieja (Sławomir Mentzen), Ruch Narodowy (Krzysztof Bosak) i Konfederacji Korony Polskiej (Grzegorz Braun).

Według prognoz, Konfederacji przypadnie w Parlamencie Europejskim sześć mandatów. Wyniki podczas wieczoru wyborczego komentowali politycy Konfederacji.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Andrzej Duda: Skoro Putin chce, by Rosjanie masowo ginęli, to należy to spełnić
Polityka
Sondaż: Kto faworytem w drugiej turze wyborów prezydenckich. Złe informacje dla Morawieckiego
Polityka
Sondaż: Kto jest największym przegranym wyborów do Parlamentu Europejskiego?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Giertych pozywa media. Czy taka będzie praktyka posłów KO?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Maciej Wąsik musi zrzec się mandatu posła? Kancelaria Sejmu wyjaśnia
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli