Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?

"Która Polska partia Pani/Pana zdaniem prowadzi politykę najbardziej korzystną z punktu widzenia Rosji?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 25.05.2024 06:57

Sala obrad Sejmu

Sala obrad Sejmu

Foto: PAP, Radek Pietruszka

W mijającym tygodniu Donald Tusk ogłosił, że na czele rządowej komisji badającej wpływy Rosji w Polsce stanie szef SKW, Jarosław Stróżyk. Pozostałych członków komisji mają wskazać ministrowie — spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej, kultury i dziedzictwa narodowego, spraw zagranicznych, aktywów państwowych i cyfryzacji.. Wstępny raport z prac komisji ma być gotowy latem, a pełny raport — do końca roku.

Czytaj więcej

Latem raport „rosyjskiej” komisji. Donald Tusk chce oczyścić atmosferę w Polsce

Donald Tusk tworzy komisję, która ma zbadać wpływy Rosji w Polsce w latach 2004-2024

- To nie będzie komisja śledcza. Efektem pracy tej komisji będą najprawdopodobniej wnioski do prokuratury oraz opinię na temat tego, dlaczego zaniechano tych spraw w poprzednich latach. Nie będzie miało znaczenia za jakich rządów te rzeczy się działy — zapowiedział Donald Tusk.  - Chciałbym, żeby dzięki pracy tej komisji atmosfera w Polsce, życie publiczne w Polsce, zostało uwolnione od tego nieznośnego ciężaru spekulacji, domysłów, setek publikacji, audycji telewizyjnych, dziesiątek książek na ten temat — dodał.

Czytaj więcej

Posłanka KO: Nie jest możliwe, by nie było rosyjskiej agentury w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce działała już krótko w Sejmie poprzedniej kadencji — powołano ją na podstawie ustawy określanej przez jej przeciwników mianem „lex Tusk”, ponieważ jej celem miało być, zdaniem krytyków komisji, uderzenie w ówczesnego lidera opozycji a nawet próba uniemożliwienia mu objęcia urzędu premiera (pierwotnie przepisy zakładały, że komisja będzie mogła nakładać 10-letnie zakazy sprawowania w Polsce funkcji związanych z wydawaniem środków publicznych.

O konieczności reaktywacji prac komisji Donald Tusk zaczął mówić od momentu, gdy na Białorusi o azyl poprosił były sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Tomasz Szmydt.

Początkowo wydawało się, że komisja zostanie powołana w Sejmie, na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy lex Tusk. Ostatecznie jednak — po tym jak sceptycyzm wobec pomysłu powołania takiej komisji wyraził marszałek Sejmu, Szymon Hołownia — premier poinformował, że będzie to komisja rządowa. Komisja, którą stworzył Tusk, ma zająć się badaniem rosyjskich wpływów w Polsce w latach 2004-2024. Podstawą do jej działania ma być audyt przeprowadzony przez służby.

Sondaż: 30 proc. osób powyżej 50. roku życia uważa, że polityka prowadzona przez PiS jest korzystna z punktu widzenia Rosji

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy która polska partia, ich zdaniem, prowadzi politykę najbardziej korzystną z punktu widzenia Rosji?

Na tak zadane pytanie najwięcej — 23,1 proc. badanych — wskazało PiS.

18 proc. respondentów uważa, że taką partią jest Koalicja Obywatelska.

Według 10,4 proc. badanych politykę najbardziej korzystną z punktu widzenia Rosji prowadzi Konfederacja.

Lewica prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji zdaniem 5,5 proc. respondentów.

4,1 proc. badanych jako partię realizująca politykę najbardziej korzystną z punktu widzenia Rosji wskazuje Polskę 2050.

1 proc. respondentów uważa, że politykę najbardziej korzystną z punktu widzenia Rosji, prowadzi PSL.

0,6 proc. badanych wskazało na inną partię, niewymienioną w badaniu.

10 proc. ankietowanych uważa, że w Polsce nie ma partii, która prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji.

27,3 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

10 proc.

Taki odsetek respondentów uważa, że w Polsce nie ma partii, która prowadzi politykę najbardziej korzystną z punktu widzenia Rosji

- PiS za partię prowadzącą politykę korzystną z punktu widzenia Rosji uważa co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna. Odsetek respondentów podzielających taką opinię wzrasta wraz z wiekiem (14% - osoby do 24 lat, 30% - osoby powyżej 50 lat). Z uwagi na wysokość zarobków PiS najczęściej wskazują osoby zarabiające do 3000 zł (27%). Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania są to w głównej mierze respondenci z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców (30%) - komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 21-22 maja 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

W mijającym tygodniu Donald Tusk ogłosił, że na czele rządowej komisji badającej wpływy Rosji w Polsce stanie szef SKW, Jarosław Stróżyk. Pozostałych członków komisji mają wskazać ministrowie — spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej, kultury i dziedzictwa narodowego, spraw zagranicznych, aktywów państwowych i cyfryzacji.. Wstępny raport z prac komisji ma być gotowy latem, a pełny raport — do końca roku.

Donald Tusk tworzy komisję, która ma zbadać wpływy Rosji w Polsce w latach 2004-2024

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Marcin Mastalerek: Na prawicy nie ma osób, które mają taki talent wiązania ludzi ze sobą, jaki ma Andrzej Duda
Polityka
Prof. Jarosław Flis: Mateusz Morawiecki kandydatem PiS na prezydenta? To jakby PO wystawiła Ewę Kopacz
Polityka
Sondaż: Czy po wyborach europejskich Trzecia Droga się rozpadnie?
Polityka
Andrzej Duda: Skoro Putin chce, by Rosjanie masowo ginęli, to należy to spełnić
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Sondaż: Kto faworytem w drugiej turze wyborów prezydenckich. Złe informacje dla Morawieckiego
Polityka
Sondaż: Kto jest największym przegranym wyborów do Parlamentu Europejskiego?