Sondaż: Polacy nie wierzą, że Andrzej Duda może zostać liderem prawicy w Polsce?

"Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby Pani/Pana zdaniem zostać liderem prawicy w Polsce?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 23.04.2024 15:12

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Kadencja Andrzeja Dudy na stanowisku prezydenta kończy się w 2025 roku. Obecny prezydent nie będzie mógł ubiegać się o reelekcję, ponieważ jego obecna kadencja jest drugą (konstytucja nie przewiduje możliwości sprawowania urzędu prezydenta przez więcej niż dwie kadencje).

Andrzej Duda po zakończeniu II kadencji na stanowisku prezydenta będzie miał 52 lata

Andrzej Duda jest dopiero drugim w historii III RP prezydentem sprawującym władzę przez dwie kadencje. Przed obecnym prezydentem tylko Aleksandrowi Kwaśniewskiemu udało się wywalczyć reelekcję.

Czytaj więcej

Ranking zaufania do polityków CBOS. Duża strata jednego z liderów

Andrzej Duda po zakończeniu II kadencji będzie miał 52 lata. Dotychczas nie mówił o swoich planach na polityczną przyszłość. Dotychczas żaden z byłych prezydentów III RP po zakończeniu sprawowania urzędu nie odgrywał czynnej roli w polityce — choć Aleksander Kwaśniewski brał udział w formowaniu koalicji Lewica i Demokraci, a Lech Wałęsa próbował zostać prezydentem w 2000 roku (uzyskał 1,01 proc. głosów), a także bez powodzenia starał się wprowadzić na scenę polityczną partię Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej.

Perspektywę objęcia przez Andrzeja Dudę roli lidera prawicy szczególnie negatywnie oceniają osoby z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców (66% uważa, że Duda nie zostanie liderem prawej strony sceny politycznej)

Prezydent Andrzej Duda przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku a także po wyborach parlamentarnych z 15 października mówił, że opowiada się za „koalicją polskich spraw”, do której — oprócz PiS — zapraszał Konfederację i PSL. Zrodziło to spekulacje o tym, że Duda chce po zakończeniu sprawowania prezydentury zostać liderem szerszego prawicowego bloku, wykraczającego poza Zjednoczoną Prawicę.

Duda mógłby też ubiegać się o rolę lidera Zjednoczonej Prawicy w sytuacji, gdyby Jarosław Kaczyński zdecydował się na odejście z funkcji prezesa PiS.

Sondaż: 6 na 10 Polaków z wyższym wykształceniem nie widzi w Andrzeju Dudzie przyszłego lidera prawicy

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy — ich zdaniem — Andrzej Duda mógłby zostać liderem prawicy w Polsce po zakończeniu prezydentury.

Odpowiedzi „tak” udzieliło 24,1 proc. badanych.

„Nie” odpowiedziało 50,9 proc. respondentów.

Zdania nie ma w tej kwestii 25 proc. ankietowanych.

- Perspektywę objęcia przez Andrzeja Dudę roli lidera prawicy szczególnie negatywnie oceniają osoby z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. (66%) mieszkańców oraz badani, których miesięczny dochód netto wynosi od 5001 zł do 7000 zł (63%). Taką opinię podziela 6 na 10 respondentów posiadających wyższe wykształcenie. Uwzględniają wiek badanych, możliwość przejęcia przez obecnego prezydenta przewodnictwa na prawicy najczęściej krytycznie oceniają osoby mające od 35 do 49 lat (55%) - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 16-17 kwietnia 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Kadencja Andrzeja Dudy na stanowisku prezydenta kończy się w 2025 roku. Obecny prezydent nie będzie mógł ubiegać się o reelekcję, ponieważ jego obecna kadencja jest drugą (konstytucja nie przewiduje możliwości sprawowania urzędu prezydenta przez więcej niż dwie kadencje).

Andrzej Duda po zakończeniu II kadencji na stanowisku prezydenta będzie miał 52 lata

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wątek Funduszu Sprawiedliwości na komisji śledczej. Morawiecki: Nie miałem nic wspólnego
Polityka
Tusk na granicy z Białorusią po ataku na żołnierza. "Agresja jest coraz większa"
Polityka
Armatki wodne na granicy z Białorusią. Minister ujawnia szczegóły
Polityka
Mateusz Morawiecki na komisji ds. afery wizowej. Wykluczony członek komisji
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Beata Szydło popiera Jacka Kurskiego. Mastalerek komentuje jednym słowem
Polityka
Tusk jedzie na granicę z Białorusią. "Skierowaliśmy dodatkowe siły". MON: Wykorzystamy Rosomaki