Ranking zaufania do polityków CBOS. Duża strata jednego z liderów

W najnowszym rankingu zaufania do polityków, przygotowanym przez CBOS, w pierwszej piątce zaszły znaczące zmiany. Znacznie stracił lider poprzedniego notowania.

Publikacja: 25.03.2024 23:45

Szymon Hołownia, Andrzej Duda

Szymon Hołownia, Andrzej Duda

Foto: PAP, Leszek Szymański

Podobnie jak w rankingu lutowym, na najwyższym podium pod względem zaufania znalazł się lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Zaufanie wobec niego zadeklarowało 50 proc. ankietowanych.  Wraz z nim stanął na podium Andrzej Duda z takim samym wynikiem.

O ile Duda może mieć powody do zadowolenia — na prowadzenie wspiął się z  piątego miejsca w zeszłym miesiącu, zyskując 6 pkt. proc., to Szymon Hołownia stracił aż 11 pkt. proc.

W przypadku obydwu polityków wzrósł odsetek respondentów deklarujących wobec nich brak zaufania. Hołowni nie ufa 34 proc. pytanych — o 8  więcej niż w lutym. Dudzie nie ufa 39 proc. ankietowanych — o 5 więcej. To właśnie większy odsetek nieufających umiejscowił prezydenta na drugim miejscu w generalnym rankingu.

Na trzecim miejscu plasuje się prezydent Warszawy (w poprzednim rankingu na 4 pozycji). Rafałowi Trzaskowskiemu ufa 46 proc. ankietowanych — o 1 więcej niż w lutym, natomiast o 2 pkt proc. wzrósł odsetek tych, którzy deklarują brak zaufania do tego polityka — z 34 do 36.

Czwarte miejsce w marcowym rankingu zajmuje lider PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz (w lutym na drugim miejscu) cieszy się zaufaniem 45 proc. badanych (- 6 pkt. proc.), a brak zaufania wobec niego deklaruje 27 proc. ( + 4 pkt. proc.)

Pierwsza piątkę zamyka premier, w poprzednim rankingu na trzeciej pozycji. Zaufanie do Donalda Tuska wskazuje 44 proc. pytanych (-2 pkt. proc.), brak zaufania -  43 proc. (+ 2 pkt. proc.).

Ranking zaufania do polityków. Komu nie ufamy najbardziej?

W pierwszej piątce w tej kategorii pierwsze miejsce zajmuje Jarosław Kaczyński. Prezesowi PiS nie ufa 57 proc. badanych ( o 3 pkt. proc. mniej niż w lutym, ufa mu -  31 proc. - bz).

Drugie miejsce pod względem braku zaufania zajmuje były premier Mateusz Morawiecki. Nie ufa mu 52 proc. badanych ( (- 3 pkt. proc., zaufanie deklaruje  36 proc. - więcej o 2 pkt. proc.).

Podium zamyka Donald Tusk, którego notowania przedstawiono wyżej.

Czwarte miejsce dla Mariusza Błaszczaka. Byłemu szefowi MON nie ufa 41 proc. pytanych (- 4 pkt. proc. ufa mu 32 proc. - mnie o 2 pkt. proc.).

Piątkę polityków „cieszących się” najmniejszym zaufaniem zamyka prezydent Andrzej Duda — notowania omówione wyżej.

Ranking zaufania CBOS. Kogo nie znamy?

Najmniejszą rozpoznawalnością charakteryzuje się - po raz pierwszy w rankingu — Czesław Siekierski. Ministra rolnictwa nie rozpoznaje 56 proc. ankietowanych, ufa mu 15 proc. i tyle samo nie ufa.

 Kolejną najmniej rozpoznawalna osoba jest Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ministry rodziny, pracy i polityki społecznej, która także po raz pierwszy znalazła się w rankingu, nie kojarzy 54 proc. pytanych (zaufanie deklaruje 24 proc.,  brak zaufania -10 proc.).

Krzysztof Gawkowski z Lewicy to trzeci pod względem nierozpoznawalności polityk, nie zna go 51 proc. ankietowanych, zaufanie deklaruje 21 proc. brak zaufania — 15 proc.

Polityka
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. Zmiany mogą być szersze niż pierwotnie zapowiadano
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej