Jacek Sutryk prezydentem Wrocławia, Izabela Bodnar straciła co czwarty głos

W drugiej turze wyborów prezydenta Wrocławia zmierzyli się obecny prezydent Jacek Sutryk, wspierany przez Platformę Obywatelską i Nową Lewicę, oraz posłanka Polski 2050 Izabela Bodnar. Są już oficjalne wyniki PKW ze wszystkich obwodów.

Aktualizacja: 22.04.2024 02:55 Publikacja: 21.04.2024 21:01

Wybory we Wrocławiu. O stanowisko prezydenta walczyli Jacek Sutryk i Izabela Bodnar

Wybory we Wrocławiu. O stanowisko prezydenta walczyli Jacek Sutryk i Izabela Bodnar

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

W niedzielę 21 kwietnia w 748 gminach w Polsce odbyła się druga tura wyborów samorządowych. Jednym z miejsc, gdzie zorganizowano głosowanie, był Wrocław. gdzie mieszkańcy wybierali prezydenta miasta.

Wyborcza dogrywka we Wrocławiu była potrzebna, ponieważ w pierwszej turze wyborów 7 kwietnia żaden z sześciorga kandydatów nie przekroczył progu 50 proc. poparcia. Ubiegający się o reelekcję Jacek Sutryk uzyskał wtedy 34,33 proc. głosów, zaś Izabela Bodnar, posłanka partii Polska 2050 Szymona Hołowni, 29,8 proc.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024. Są najnowsze dane PKW o frekwencji

Wybory samorządowe 2024. Wrocław - kto wygrał? Wyniki sondażu exit poll

W drugiej turze wyborów na prezydenta Wrocławia urzędujący Jacek Sutryk zmierzył się z posłanką Polski 2050 Izabelą Bodnar. Głosowanie zakończyło się o godz. 21:00.

Po zamknięciu lokali wyborczych podano wyniki sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla telewizji Polsat, TVN i TVP. Według tego źródła, Jacek Sutryk uzyskał 67,8 proc. głosów, a Izabela Bodnar - 32,2 proc.

Dwa tygodnie temu w badaniu exit poll przeprowadzonym w czasie pierwszej tury wyborów samorządowych we Wrocławiu sondaż Ipsos poprawnie wskazał, kto przejdzie do wyborczej "dogrywki", ale niedokładnie wskazał poparcie, udzielone kandydatom. Wówczas według exit poll Sutryk miał liczyć na 38,9 proc. głosów, a Bodnar na 31,4 proc. Po przeliczeniu głosów przez PKW dystans między Sutrykiem a Bodnarem zauważalnie zmalał.

Czytaj więcej

Sutryk po ogłoszeniu wyników: Na tej kadencji Wrocław się szczęśliwie nie skończy

Wybory na prezydenta Wrocławia - oficjalne wyniki PKW. Jacek Sutryk wygrał, Izabela Bodnar straciła część wyborców

W poniedziałek PKW podała dane ze wszystkich 330 obwodów w ponownym głosowaniu. Jacek Sutryk wygrał wybory i utrzymał stanowisko po tym, jak zdobył głosy 115 350 mieszkańców Wrocławia (68,29 proc.). Izabela Bodnar przekonała do siebie 53 572 wyborców (31,71 proc.).

W porównaniu z pierwszą turą, Jacek Sutryk zwiększył poparcie o 34 765 głosów, zaś poparcie dla posłanki Polski 2050 spadło — w pierwszej turze kandydatka Trzeciej Drogi otrzymała 69 954 głosy, o 16 382 więcej niż 21 kwietnia. Oznacza to, że w porównaniu z pierwsza turą, w drugiej turze wyborów we Wrocławiu Izabela Bodnar straciła głos niemal co czwartego swego wyborcy (23,4 proc.)

PKW informowała, że według stanu na godz. 17:00 spośród miast wojewódzkich najniższa frekwencja była we Wrocławiu, gdzie głosował co czwarty uprawniony (25,99 proc.).

Po zebraniu danych ze wszystkich komisji okazało się, że w drugiej turze wyborów na prezydenta Wrocławia frekwencja wyniosła 37,05 proc. (21 kwietnia zagłosowało 173 tys. z 469 tys. uprawnionych). Wyborcza dogrywka przyciągnęła mniej wyborców niż wybory z 7 kwietnia. W pierwszej turze głosowało 50,57 proc. uprawnionych.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Chyba wygraliśmy II turę wyborów samorządowych

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów we Wrocławiu, Jacek Sutryk ocenił, że kampania była trudna. - Te ostatnie dwa tygodnie mnie pozytywnie zmieniły - stwierdził. - Myślę, że to były dwa tygodnie, które pozwolą mi po prostu być jeszcze lepszym prezydentem dla mojego kochanego miasta - oświadczył.

Z kolei Izabela Bodnar oceniła, że na finiszu kampanii Jacek Sutryk się zmienił. - Miejmy nadzieję, że ta twarz prezydenta z ostatnich dwóch tygodni się utrzyma już na całą kadencję. Panie prezydencie, trzymamy pana za słowo, że będzie pan teraz otwarty, że będzie pan bardziej się wsłuchiwał w głos mieszkańców, w głos środowisk, artystów, urbanistów, że przywróci pan architekta miejskiego - powiedziała.

Czytaj więcej

Konfederacja będzie miała swojego prezydenta miasta. Patryk Marjan wygrał w Bełchatowie

Wybory na prezydenta Wrocławia - wyniki pierwszej tury

W wyborach samorządowych w 2024 r. o stanowisko prezydenta Wrocławia ubiegało się sześć osób. W pierwszej turze 7 kwietnia na trzecim miejscu uplasował się Łukasz Kasztelowicz z PiS (19,17 proc.). Poparcie dla żadnego z pozostałych kandydatów nie przekroczyło 10 proc. Jerzy Michalak (KW Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy") przekonał do siebie 7,98 proc. głosujących, Robert Grzechnik (KWW Konfederacja PJJ Bezpartyjni) zdobył 5,37 proc. głosów, zaś na Grzegorza Prigana (KWW Wrocławianie dla Wrocławian) głosowało 3,35 proc. osób.

Czytaj więcej

"Moja rodzina była oblewana hejtem". Izabela Bodnar zabrała głos po porażce we Wrocławiu

Wybory we Wrocławiu. Sondaże przed drugą turą

Przed drugą turą wyborów na prezydenta Wrocławia sondaże były sprzeczne. Jeden, przeprowadzony przez Pracownię Opinia 24 na zlecenie "Gazety Wyborczej", wskazywał na przewagę Jacka Sutryka nad Izabelą Bodnar (35 do 28 proc.). Z kolei według sondażu IBRiS dla serwisu TuWroclaw.com, faworytką wyborów na prezydenta Wrocławia była Izabela Bodnar, która prowadziła z Jackiem Sutrykiem 48 do 38 proc.

Czytaj więcej

Konferencja PKW. Nie brakuje incydentów podczas drugiej tury wyborów samorządowych

Według obu badań, przeprowadzonych po pierwszej turze, o wyniku wyborów we Wrocławiu mieli rozstrzygnąć niezdecydowani wyborcy, których było 37 proc. (pierwszy sondaż) lub 14 proc. (drugi).

Wybory samorządowe 2024. Jacek Sutryk kontra Izabela Bodnar

Jacek Sutryk został prezydentem Wrocławia w 2018 r. Wybory wygrał wówczas w pierwszej turze z poparciem 50,2 proc., pokonał Mirosławę Stachowiak-Różecką z Prawa i Sprawiedliwości (27,5 proc.). W poprzednich wyborach Sutryk kandydował z ramienia Koalicji Obywatelskiej. W 2024 r. KO go już nie poparła, kandydat startował z list KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy z poparciem Platformy Obywatelskiej oraz Nowej Lewicy.

Czytaj więcej

Aleksander Miszalski: Zrealizuje co obiecałem. Łukasz Gibała: Było pięciu na jednego

Izabela Bodnar to polityk partii Polska 2050. W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskała mandat poselski z okręgu wrocławskiego - startując z trzeciego miejsca na liście koalicji Trzecia Droga otrzymała 26,4 tys. głosów. Jest przewodniczącą podkomisji stałej do spraw przedsiębiorczości, zasiada w komisjach gospodarki i rozwoju oraz do spraw kontroli państwowej.

Pojedynki prezydenckie w II turze wyborów samorządowych 2024

Pojedynki prezydenckie w II turze wyborów samorządowych 2024

Rzeczpospolita

Wybory na prezydenta Wrocławia. Poparcie dla Sutryka i Bodnar

Przed drugą turą Izabelę Bodnar poparł jeden z jej rywali z pierwszej tury, Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy). W nagraniu opublikownym w mediach społecznościowych mówił, że decyzję podjął po "głębokim namyśle" i rozmowach z mieszkańcami. - Widzę w Izie nie tylko kobietę, która ma ambitny plan dla Wrocławia, ale też osobę wiarygodną, która odnajdzie się w roli gospodarza i zadba o nasze miasto - oświadczył.

Z kolei Jacka Sutryka poparł prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Na wiecu na wrocławskim rynku przekonywał w ostatni dzień przed ogłoszeniem ciszy wyborczej, że czasy są trudne, a Wrocławiem powinien rządzić ktoś, kto kocha to miasto i wie, jak realizować inwestycje. Trzaskowski mówił do mieszkańców Wrocławia, że nikt nie zna ich potrzeb lepiej niż Jacek Sutryk.

Czytaj więcej

Tomasz Krzyżak: Potrzeba nieustannej debaty nad samorządem

Wybory samorządowe. Jak Bodnar i Sutryk przekonywali do siebie mieszkańców Wrocławia

W trakcie kampanii wyborczej Jacek Sutryk mówił, że za czasów jego rządów kupiono m.in. autobusy i tramwaje dla MPK. Przekonywał, że będzie umiał wydać środki z KPO i funduszu spójności na "ważne projekty dla Wrocławia".

Frekwencja w wyborach samorządowych po 1989 roku

Frekwencja w wyborach samorządowych po 1989 roku

PAP

Izabela Bodnar, którą poparli byli prezydenci Wrocławia, Stanisław Huskowski i Rafał Dutkiewicz, mówiła na dwa dni przed decydującym głosowaniem, że Wrocław potrzebuje zmiany, Sutryk wolno realizuje projekty, a pieniądze z KPO i funduszu spójności to ogromna szansa na rozwój miasta, ale trzeba pozyskać środki i skutecznie realizować projekty. Bodnar mówiła, że pod rządami Sutryka Wrocław miał jeden z najniższych wskaźników pozyskiwania funduszy europejskich w Polsce.

Namawiając do głosowania na Izabelę Bodnar były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oceniał, że za czasów Jacka Sutryka Wrocław spada w rankingach jakości życia, a miasto jest źle zarządzane.

W niedzielę 21 kwietnia w 748 gminach w Polsce odbyła się druga tura wyborów samorządowych. Jednym z miejsc, gdzie zorganizowano głosowanie, był Wrocław. gdzie mieszkańcy wybierali prezydenta miasta.

Wyborcza dogrywka we Wrocławiu była potrzebna, ponieważ w pierwszej turze wyborów 7 kwietnia żaden z sześciorga kandydatów nie przekroczył progu 50 proc. poparcia. Ubiegający się o reelekcję Jacek Sutryk uzyskał wtedy 34,33 proc. głosów, zaś Izabela Bodnar, posłanka partii Polska 2050 Szymona Hołowni, 29,8 proc.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Prof. Jarosław Flis: Mateusz Morawiecki kandydatem PiS na prezydenta? To jakby PO wystawiła Ewę Kopacz
Polityka
Sondaż: Czy po wyborach europejskich Trzecia Droga się rozpadnie?
Polityka
Andrzej Duda: Skoro Putin chce, by Rosjanie masowo ginęli, to należy to spełnić
Polityka
Sondaż: Kto faworytem w drugiej turze wyborów prezydenckich. Złe informacje dla Morawieckiego
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Sondaż: Kto jest największym przegranym wyborów do Parlamentu Europejskiego?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Giertych pozywa media. Czy taka będzie praktyka posłów KO?