Senator: Uzasadnione spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA

Trwa wizyta Andrzeja Dudy w USA w której trakcie ma się odbyć m.in. spotkanie polskiego prezydenta z kandydatem na prezydenta i byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. - Dzisiaj rozmowa z Donaldem Trumpem jest uzasadniona — podkreśla Krzysztof Kwiatkowski, były szef NIK i obecny senator niezależny, związany z paktem senackim.

Publikacja: 17.04.2024 15:22

Krzysztof Kwiatkowski jest za spotkaniem między Donaldem Trumpem i Andrzejem Dudą

Krzysztof Kwiatkowski jest za spotkaniem między Donaldem Trumpem i Andrzejem Dudą

Foto: PAP / Marcin Obara

Jak zauważył Kwiatkowski, rozmowa z Donaldem Trumpem jest wskazana.

Dlaczego Andrzej Duda powinien rozmawiać z Donaldem Trumpem?

  — Ja jestem zwolennikiem tego, że powinniśmy budować relację ze wszystkimi partnerami. Uważam, że Donald Trump czy tego chcemy, czy nie jest dzisiaj faworytem w wyścigu prezydenckim w Stanach Zjednoczonych — mówi. 

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Trump podejmie Dudę kolacją w Nowym Jorku

Według Kwiatkowskiego mają na to wskazywać wszystkie prowadzone badania i sondaże. Natomiast zauważa on, że błędem w stosunkach amerykańsko-polskich było to, że prezydent RP zwlekał ze złożeniem gratulacji obecnemu prezydentowi USA, Joe Bidenowi.

Natomiast to jak będzie układała się współpraca na linii Tusk — Trump jeśli ten drugi zostanie prezydentem USA, Kwiatkowski odnosi się mówiąc, że "Donald Trump ma swój sposób uprawiania polityki i jest on, jak nazwali go Amerykanie, systemem transakcyjnym". Senator dodaje, że jeśli Polska wydaje w układzie PKB więcej na obronność, niż Stany Zjednoczone, bo ponad 4 proc. PKB i bardzo dużą część wydaje w Stanach Zjednoczonych, to będzie to dla Trumpa ważniejsze.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Starcie Trumpa z Bidenem będzie polskimi prawyborami. Ale cena tego będzie wysoka

- Dla Donalda Trumpa jest ważne ilu amerykańskich robotników, będzie pracować w Illinois czy Teksasie przy produkcji uzbrojenia, które trafi do Polski - kwituje Kwiatkowski.

Na konferencji prasowej rzecznika Departamentu Stanu, Matthew Millera, o spotkanie między Andrzejem Dudą a Donaldem Trumpem zapytał dziennikarz PAP.

- Nie mam żadnego komentarza w sprawie tych spotkań innego niż to, że na przestrzeni lat w czasie amerykańskich wyborów przedstawiciele zagranicznych rządów spotykali się z nominowanymi (kandydatami) dużych partii, tak jak amerykańscy dyplomaci i amerykańscy przywódcy często spotykają się z przedstawicielami opozycji (w innych krajach) — odparł rzecznik.

Jak zauważył Kwiatkowski, rozmowa z Donaldem Trumpem jest wskazana.

Dlaczego Andrzej Duda powinien rozmawiać z Donaldem Trumpem?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Tusk podjął decyzję ws. startu w wyborach prezydenckich. "Może liczyć na moje poparcie"
Polityka
Poseł Konfederacji: PiS próbował mnie kupić. Proponowano środki z Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Paweł Śliz: Państwo PiS działało jak mafia
Polityka
Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości miał nagrywać ludzi Ziobry. 50 godzin materiałów
Polityka
Dodatkowe kamery, światła i drony na ochronę granicy