Eksperci ONZ nie sprawdzą sankcji wobec Korei Północnej. Dziwna decyzja Rosji

Rosja zawetowała uchwałę ONZ dotyczącą Korei Północnej. Skutecznie zniosła przez to możliwość monitorowania sankcji ONZ wobec tego kraju przez panel ekspertów ONZ.

Publikacja: 28.03.2024 16:42

Eksperci ONZ nie sprawdzą sankcji wobec Korei Północnej. Dziwna decyzja Rosji

Foto: flickr/stephan

Zaproponowana przez Stany Zjednoczone uchwała Rady Bezpieczeństwa przedłużyłaby możliwość monitorowania sankcji o rok, ale weto Rosji wstrzymało działalność panelu ekspertów, którzy się tym zajmują.

Sankcje na Koreę Północną „oderwane od rzeczywistości”

W 15-osobowej Radzie 13 głosów było za, Rosja była przeciw, a Chiny wstrzymały się od głosu. Do podjęcia jakiejkolwiek decyzji wymagany jest jednak brak sprzeciwu, przez co uchwała została odrzucona.

Kraje zachodnie próbują „udusić” Koreę Północną,

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzia

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzia powiedział Radzie przed głosowaniem, że kraje zachodnie próbują „udusić” Koreę Północną, a sankcje okazały się „nieistotne” i „oderwane od rzeczywistości” w powstrzymywaniu jej programu nuklearnego. Uchwała nie zmienia sankcji, które pozostają w mocy.

Sankcje nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ

Wśród sankcji nałożonych przez ONZ na Koreę Północną znajdują się m.in.: embargo na broń, zamrożenie aktywów osób zaangażowanych w północnokoreański program jądrowy i zakaz podróży wobec nich, częściowy zakaz importu i eksportu mogącego przyczynić się do realizacji północnokoreańskiego programu jądrowego, balistycznego lub innego programu związanego z bronią masowego rażenia, a także zakaz eksportu i importu dóbr luksusowych.

Czytaj więcej

Rosyjsko-północnokoreańskie braterstwo broni

Rada Bezpieczeństwa ONZ postanowiła również wprowadzić ograniczenia w nawiązywaniu i utrzymywaniu przez instytucje finansowe bankowych stosunków korespondenckich z bankami Korei Północnej, możliwość odmowy prawa wejścia do portu wobec statków z Korei Północnej lub udających się do Korei Północnej, jeżeli statek odmawia poddania się kontroli, a istnieją uzasadnione podstawy, by podejrzewać, że znajdują się na nim zakazane artykuły, a także odmowę prawa startu, lądowania lub przelotu wobec samolotów, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy, by podejrzewać, że znajdują się w nich zakazane artykuły. Rada zarekomendowała także wzmożoną czujność wobec północnokoreańskich dyplomatów.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki