Sławomir Potapowicz: Wybory w Warszawie? PiS wystawiło słabego kandydata. Rafał Trzaskowski ma szansę poprawić swój wynik sprzed pięciu lat

PiS w przedbiegach odpuściło kampanię, uznając, że w Warszawie nie wygra. Wystawiło kandydata stosunkowo słabego, nierozpoznawalnego i dającego szansę na to, że kampania będzie znacznie prostsza dla Rafała Trzaskowskiego - ocenił Sławomir Potapowicz, wiceszef Rady Warszawy. - Biorąc pod uwagę umiejętności i charyzmę Rafała Trzaskowskiego, jest on w stanie mieć lepszy wynik niż pięć lat temu - dodał.

Publikacja: 27.03.2024 10:02

Wiceszef Rady Warszawy Sławomir Potapowicz w porannym programie mówił między innymi o debacie z udziałem kandydatów i kandydatek na urząd prezydenta Warszawy, która odbędzie się w mediach publicznych. Jak powiedział, „spodziewa się jawnych, klarownych i czytelnych racji ze strony prezydenta Rafała Trzaskowskiego”. - Spodziewam się, że pan prezydent będzie w stanie przekonać tych, którzy się jeszcze wahają w zakresie podejmowania decyzji wyborczej 7 kwietnia. Jestem przekonany, że będzie w stanie wyjaśnić wszystkie wątpliwości i zarzuty, które pojawiają się w debacie publicznej, odnośnie polityki, którą prowadzimy – zarówno tej, która dotyczy nowego centrum Warszawy, ale też na przykład tzw. zwężania ulic - dodał. - Prawdopodobnie przedstawi też warunki dotyczące funkcjonowania samorządu i trudności, z jakimi się spotykaliśmy. I naszą politykę, która jest perełką w skali Polski – politykę komunikacyjną - zaznaczył. 

Wybory Samorządowe. Sławomir Potapowicz: Wybory na prezydenta Warszawy? Rafał Trzaskowski może mieć lepszy wynik, niż pięć lat temu

Wiceszef Rady Warszawy, zapytany został między innymi, czy uważa, że Rafał Trzaskowski może wygrać w pierwszej turze. - Głęboko w to wierzę, że powtórzy sukces, który odniósł pięć lat temu. Wydaje się, że w tej trudnej kampanii – bo mieliśmy COVID, wojnę w Ukrainie i bardzo trudne relacje z rządem – wiele z obietnic, które składaliśmy pięć lat temu, Rafałowi Trzaskowskiemu udało się zrealizować - stwierdził Sławomir Potapowicz. - Jestem przekonany, że biorąc pod uwagę umiejętności i charyzmę Rafała Trzaskowskiego, jest on w stanie powtórzyć ten sukces. Co więcej, twierdzę, że wynik ten będzie lepszy niż pięć lat temu - dodał. 

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024. Kandydaci, terminy i wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Debaty przedwyborcze bez Rafała Trzaskowskiego. Potapowicz: Przez ostatnie pięć lat pokazał, co sobą reprezentuje

Rafał Trzaskowski, który ponownie kandyduje na prezydenta Warszawy, nie wziął dotychczas udziału w żadnej z przedwyborczych debat. Nie przyszedł ani do Wirtualnej Polski, ani do Kanału Zero. W obu tych debatach stawili się zaś Tobiasz Bocheński z PiS, Magdalena Biejat z Lewicy i Przemysław Wipler z Konfederacji. Do sprawy odniósł się Potapowicz.

- Kluczowe dla naszych wyborców było ostatnie pięć lat, kiedy Rafał Trzaskowski mógł pokazać, co reprezentuje sobą – jaką politykę i jakie zmiany chciałby wprowadzić w Warszawie. Konsekwentnie realizował wszystkie działania, które były związane z realizacją naszego programu i obietnic, które składaliśmy - powiedział Sławomir Potapowicz. - Tych dyskusji, które się odbywają w różnych mediach, jest na tyle dużo, że mieszkańcy – niezależnie od tego, czy prezydent Trzaskowski bierze w nich udział czy nie – mogą sobie wyrobić opinie o innych kandydatach, ale i o samym prezydencie Trzaskowskim. Oglądając część tych debat, które się odbywają, mam wrażenie, że często skupiano się tam na hejcie i oskarżeniach – często wydumanych – pod adresem prezydenta Trzaskowskiego, aniżeli na rzeczowej debacie dotyczącej polityki miejskiej - ocenił. 

Wiceszef Rady Warszawy mówił także o Tobiaszu Bocheńskim. - PiS wystawiło kandydata – choć nie chcę mu umniejszać – który nie jest politykiem tego formatu, co w poprzedniej kadencji Patryk Jaki czy w ogóle polityk ogólnopolsko rozpoznawalny. A tego mogliśmy się w ostatnich latach spodziewać w Warszawie. Dla wielu polityków Warszawa była trampoliną do budowana swojej pozycji. Siłą rzeczy, mam wrażenie, że PiS w przedbiegach odpuściło kampanię, uznając, że w Warszawie nie wygra i wystawiając kandydata stosunkowo słabego, nierozpoznawalnego i dającego szansę na to, że ta kampania będzie znacznie prostsza dla Rafała Trzaskowskiego. To pokazuje tylko tyle, że PiS pogodziło się z porażką w Warszawie i chyba w większości dużych miast - podkreślił Potapowicz. 

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Wybory samorządowe 2024 to będzie dogrywka dla dużych partii

Wybory samorządowe 2024. Wiceszef Rady Warszawy Sławomir Potapowicz: Jestem zaskoczony skalą agresji ze strony Lewicy, jeśli chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Sławomir Potapowicz zapytany został także o to, jak ocenia kampanię Lewicy. - Jestem zaskoczony skalą agresji ze strony Lewicy, jeśli chodzi o Rafała Trzaskowskiego i KO. To mnie zaskakuje, spodziewałem się tutaj bardziej rzeczowej i merytorycznej dyskusji. Mam wrażenie, że sama Lewica przyjęła pewną formę, w której uznała, że na siłę musi się istotnie odróżnić od KO - stwierdził wiceszef Rady Warszawy. - Przypomnę, że ta polityka nie jest o tyle skuteczna, że dotychczas Lewica nie miała przecież swojego przedstawiciela, była nim tylko pani Monika Jaruzelska. Obecni Radni, którzy mówią, że są przedstawicielami Nowej Lewicy, uzyskali mandaty z list KO. Nie mam wrażenia, żeby taka polityka bardzo agresywna – często opierająca się na rożnego typu fejkach – przyniosła efekt. Ale rozumiem, że taką drogę wybrali koledzy z Lewicy - dodał. - Zarzucanie nam, że w polityce mieszkaniowej nie robimy nic lub niewiele, nie biorąc pod uwagę warunków, w których funkcjonujemy, czy mówienie o tym, że nie korzystamy ze środków rządowych, gdzie pozyskujemy najwięcej spośród wszystkich samorządów w skali roku – bo prawie 14 proc.– jest po prostu mówieniem nieprawdy - zaznaczył wiceszef Rady Warszawy Sławomir Potapowicz.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną