Nieoficjalnie: Władimir Putin wygrał wybory w Rosji. Jaki osiągnął wynik?

Według danych exit poll Władimir Putin prowadzi w rosyjskich wyborach prezydenckich z rekordowym wynikiem ponad 87% głosów.

Publikacja: 17.03.2024 19:19

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: Mikhail Metzel / POOL / AFP

Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich w Federacji Rosyjskiej. Ostatnie lokale wyborcze zamknięto w obwodzie kaliningradzkim o godz. 21 czasu moskiewskiego (o godz. 19 czasu polskiego).

Ponad 73 proc. Rosjan przy urnach

Jak wynika z danych Centrum Informacyjnego CEC, według stanu na godzinę 20.50, frekwencja w głosowaniu osobistym wyniosła 73,33% . Ponadto prawie 4,5 miliona wyborców głosowało za pomocą zdalnego głosowania elektronicznego (REV) na platformie federalnej.

66 proc.

tyle wyniosła frekwencja w wyborach w Moskwie

W stolicy frekwencja w wyborach prezydenckich w Rosji według wstępnych danych wyniosła ponad 66% i przekroczyła końcową frekwencję z poprzednich wyborów prezydenckich. W sumie w Moskwie wydano ponad 5,3 mln kart do głosowania.

Jak podaje służba monitorowania głosowania elektronicznego w Moskwie, po trzydniowym głosowaniu w formie elektronicznej swoje głosy oddało 3 666 413 osób.

Władimir Putin i jego kontrkandydaci

Głosowanie w wyborach prezydenckich w Rosji trwało trzy dni – od 15 do 17 marca. Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała jako kandydatów do wyborów: szefa partii LDPR Leonida Słuckiego, wicemarszałka Dumy Państwowej, członka partii Nowy Lud Władysława Davankowa, zastępcę Dumy Państwowej (frakcja Komunistycznej Partii Rosji Federacja) Nikołaj Charitonow i obecną głowę państwa, Władimira Putina.

Czytaj więcej

Rosjanie protestują przeciw farsie wyborczej. „Południe przeciw Putinowi”

Mechanizm zdalnego głosowania elektronicznego został zastosowany w wyborach prezydenckich w Federacji Rosyjskiej po raz pierwszy. Odbyło się w 29 obwodach Rosji: w 28 obwodach – na platformie federalnej, w Moskwie – na własnej platformie regionalnej.

Poprzedni maksymalny wynik w całej historii wyborów prezydenckich w Federacji Rosyjskiej Putin osiągnął w wyborach w 2018 roku – zwyciężył wówczas zdobywając 76,69% ​​głosów.

W sondażu VTsIOM kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Nikołaj Charitonow znalazł się na drugim miejscu z wynikiem 4,6% głosów, na trzecim – Władysław Dawankow z partii Nowy Lud (4,2%), a Leonid Słucki jest na czwartym miejscu z 3% głosów.

Według sondażu FOM na drugim miejscu znajduje się Charitonow (4,7% głosów), na trzecim Davankov (3,6%), a na czwartym Słucki (2,5%).

Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich w Federacji Rosyjskiej. Ostatnie lokale wyborcze zamknięto w obwodzie kaliningradzkim o godz. 21 czasu moskiewskiego (o godz. 19 czasu polskiego).

Ponad 73 proc. Rosjan przy urnach

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Łukaszenko oskarża Zachód o próbę wciągnięcia Białorusi w wojnę
Polityka
Związki z Pekinem, Moskwą, nazistowskie hasła. Mnożą się problemy AfD
Polityka
Fińska prawica zmienia zdanie ws. UE. "Nie wychodzić, mieć plan na wypadek rozpadu"
Polityka
Jest decyzja Senatu USA ws. pomocy dla Ukrainy. Broń za miliard dolarów trafi nad Dniepr
Polityka
Argentyna: Javier Milei ma nadwyżkę w budżecie. I protestujących na ulicach