Trzaskowski o przeniesieniu pomnika smoleńskiego. Czy jest nam potrzebna nowa wojna?

Nam nie trzeba emocji dotyczących pomników, te pomniki, które są, niech zostaną, zajmijmy się rozwiązywaniem prawdziwych problemów - tak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski komentował słowa ministra kultury dotyczące przeniesienia pomnika smoleńskiego z placu Piłsudskiego.

Publikacja: 28.02.2024 22:00

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w Warszawie

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w Warszawie

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z „Newsweekiem” powiedział, że nie wyobraża sobie, aby  Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, czyli schody na pl. Piłsudskiego, został w tym miejscu.

Na uwagę, że próba ich przeniesienia wywoła „awanturę”, Sienkiewicz odparł, że jedno jest tylko w Polsce miejsce naznaczone polityką i sztuką, które nie jest pretekstem do awantury — Grób Nieznanego Żołnierza. Dlatego minister chce przyspieszyć odbudowę Pałacu Saskiego, aby, jak mówił, "Grób Nieznanego Żołnierza, ten jedyny ołtarz ojczyzny, jaki mamy, nie był otoczony przez hotel z kasynem i wielki gmach, gdzie panowie trzepią kasę".

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Pałac Saski pomysłem na kampanię Rafała Trzaskowskiego? Niespodziewana wolta PO

Trzaskowski przeciwny przeniesieniu pomnika. Mówi o wojnie

Prezydent Warszawy uważa, że przeniesienie pomnika ofiar  katastrofy smoleńskiej spowodowałoby kolejną wojnę i pogłębiło podziały w polskim społeczeństwie.

- Zabieranie go stamtąd wywołałoby nieprawdopodobne emocje, przez kolejne miesiące zajmowalibyśmy się tylko tym, zamiast naprawieniem państwa, to nie jest nam do niczego potrzebne. Nad sercem powinien dominować rozum — powiedział Trzaskowski.

Czytaj więcej

Jacek Czaputowicz: Czy Niemcy powinni odbudować Pałac Saski?

Dodał, że Polakom nie trzeba emocji dotyczących pomników, „te pomniki, które są, niech zostaną”, a trzeba się zająć „rozwiązywaniem prawdziwych problemów, a nie pogłębianiem rowu, wojny polsko-polskiej, nie jest to nam potrzebne” — mówił prezydent stolicy.

Stwierdził, że dopuszcza przesunięcie pomnika, „odrobinę”, podczas ewentualnej odbudowy Pałacu Saskiego, ale usunięcie go wywołałoby zupełnie niepotrzebne emocje, które będą towarzyszyły Polakom przez kolejne lata.  Z kolei w sprawie odbudowy pałacu Trzaskowski, jak mówił, nie jest dogmatykiem. Uważa, że pieniądze, które zostaną wydane można by było przeznaczyć na inny cel, ale za najważniejsze uważa, aby Pałac Saski służył warszawiakom, a interwencja w otoczenie, w tym Ogród Saski i drzewostan była jak najmniejsza .

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną