Szymon Hołownia: Marszałek Czarzasty kłamie. Pęknięcia w koalicji

Marszałek Sejmu odrzucił zarzuty Włodzimierza Czarzastego w sprawie blokowania ustaw dotyczących aborcji. - Włodku, mylisz się, nie masz racji - mówił Hołownia podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie.

Publikacja: 20.02.2024 16:46

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty

Foto: PAP, Radek Pietruszka

W poniedziałek wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy mówił w TVN24, że w Sejmie blokowane są złożone przez jego ugrupowanie dwa projekty ustaw dotyczące praw kobiet. Jeden — to projekt depenalizujący aborcję i drugi,  legalizujący aborcję do 12 tygodnia ciąży bez podawania przyczyny. Obydwa projekty nie trafiły jeszcze pod obrady Sejmu.

Czarzasty apeluje do liderów Trzeciej Drogi w sprawie procedowania ustaw liberalizujących aborcję

Czarzasty stwierdził, że „ma już osobiście  dość” tej sytuacji i zapowiedział, że i on, i jego współpracownicy nie będą na siebie brać odpowiedzialności za to, że wspomniane ustawy blokowane są przez liderów Trzeciej Drogi — Szymona Hołownię i Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Lider Lewicy mówił, że wspiera Trzecią Drogę jako koalicjanta. - Hołownia jest moim szefem. Akceptuję, wspieram na każdym kroku, ale na Boga, blokujecie panowie prawa kobiet, żeby była jasność - mówił Czarzasty.

Zaproponował, aby Hołownia i Kosiniak-Kamysz zagłosowali nawet przeciwko, ale nie może być tak, że ustawy nie są procedowane.

Szymon Hołownia o blokowaniu ustaw ws. aborcji: Marszałek Czarzasty kłamie

Podczas spotkania z dziennikarzami  w Sejmie Hołownia stwierdził, że zarzucając Trzeciej Drodze blokowanie ustaw,  Czarzasty, „mówiąc delikatnie — mija się z prawdą, a nie owijając w bawełnę - kłamie".

Marszałek Sejmu zwrócił uwagę na dwumiesięczne nieraz procedury wnoszenia poprawek do złożonych projektów ustaw przez sam klub Lewicy, nawet w przypadku, gdy są to autopoprawki złożone do własnego projektu.  Hołownia mówił, że jeśli już przez kogoś projekty są blokowane, to tylko przez sam klub Lewicy. Dodał też, że Włodimierzz Carzasty na prezydium Sejmu nie zgłaszał dotychczas zastrzeżeń i wątpliwości co do sposobu procedowania nad ustawami, które zostały złożone przez klub Lewicy

- Dlatego dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której mogę - i mówię to naprawdę z ogromną przykrością -  powiedzieć panu marszałkowi Czarzastemu: Włodku mylisz się, nie masz racji - powiedział Hołownia.

Polacy o aborcji

Polacy o aborcji

PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówi o pęknięciach w koalicji

Hołownia stwierdził, że rządząca koalicja ma możliwość uchwalenia w Sejmie dowolnej ustawy, i może to zrobić w dowolnym momencie. Tymczasem zaczęły się spory, kiedy dany projekt będzie procedowany i na tym tle pojawiły się w koalicji pęknięcia.

- Jak widzę, pojawiają się jakieś pęknięcia w koalicji na tym tle. Moim zdaniem zupełnie tego niewarte, dlatego, że Duda i tak tego nie podpisze. Nie ma takiej możliwości — powiedział marszałek Sejmu.

Dodał, że "nie ma żadnej nadziei na poprawę stanu kobiet w Polsce, jeżeli nie przyniesie tego opamiętanie prezydenta Dudy poprzez podłożenie mu do podpisu ustawy". Uściślił, że ma na myśli projekt ustawy przywracający kompromis, obowiązujący do czasu orzeczenia Trybunału Julii Przyłębskiej z października 2020, uznającego za niezgodną z konstytucją aborcję z przyczyn patoembrionalnych.

Liberalizacja ustawy aborcyjnej, w tym doprowadzenie o jej legalizacji do 12 tygodnia ciąży, była jednym ze „100 konkretów na 100 dni”, które w kampanii wyborczej zapowiadała Koalicja Obywatelska. "Aborcja do 12 tygodnia ciąży będzie legalna, bezpieczna i dostępna. Żaden szpital działający w ramach z NFZ nie będzie mógł zasłonić się klauzulą sumienia i odmówić zabiegu. Decyzja musi należeć do kobiety" - brzmiał postulat. .

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.